Legendární člen skupiny Beatles Paul McCartney britskou vládu důrazně varoval před riziky spojenými s využíváním umělé inteligence v hudebním průmyslu. Podle svého vyjádření v rozhovoru pro BBC se dvaaosmdesátiletý zpěvák obává zejména připravované reformy autorského práva, která by dle jeho slov mohla vést až k „okrádání“ umělců.
„Umělá inteligence (AI) je skvělá věc, ale neměla by okrádat kreativce,“ uvedl McCartney v nedělním vysílání BBC. „Ujistěte se, že chráníte kreativní myslitele, kreativní umělce, jinak je nebudete mít. Tak jednoduché to je,“ podotkl populární zpěvák z Liverpoolu.
Paul McCartney Warns Proposed AI Copyright Law Could ‘Rip Off’ Artistshttps://t.co/7abyXqBD2R
— billboard (@billboard) January 27, 2025
Hudební a filmový průmysl se celosvětově potýká s právními a etickými otázkami spojenými s modely AI. Britská vláda v této souvislosti v prosinci představila návrh, který by umožnil vývojářům využívat díla umělců k trénování systémů umělé inteligence ve velkém měřítku, pokud by práva nebyla výslovně vyhrazena. Podle agentury Reuters vláda argumentuje, že současná právní nejistota by mohla bránit investicím do AI technologií.
McCartney, jenž v roce 2023 spolu s bubeníkem Ringo Starrem využil AI k obnově hlasu zesnulého kolegy Johna Lennona při tvorbě „poslední písně Beatles“ Now and Then, se obává především o mladé tvůrce.
„Přijdou mladí kluci, holky, napíšou krásnou písničku, která jim ale nebude patřit… Využít by ji mohl kdokoli,“ varoval. „Pravdou je, že ty peníze někam jdou. Dostanou se na streamovací platformy, někdo je dostane a měl by to být právě tvůrce. Neměl by to být jen nějaký technologický gigant,“ upozornil McCartney.
Před riziky AI varují i další aktéři z umělecké branže
Proti plánům britské vlády se postavila i organizace UK Music. Její výkonný ředitel Tom Kiehl označil návrhy za „sázku proti kreativnímu sektoru“, přičemž upozornil, že neexistují důkazy o účinnosti navrhovaného opt-out systému.
„Vládní plány na změnu zákona o autorských právech, která by firmám zabývajícím se umělou inteligencí usnadnila využívání hudby umělců, skladatelů a hudebních společností bez jejich souhlasu, představují pro hudební průmysl obrovské riziko,“ prohlásil dle BBC Kiehl.
Znepokojení nad rostoucím vlivem umělé inteligence nedávno vyjádřila také dvojnásobná držitelka Oscara Cate Blanchett. Australská herečka se dle svých slov přitom neobává ani tak o budoucnost své profese, jako spíše o dopady na běžné občany a lidstvo jako takové.
„O své pracovní vyhlídky tolik strach nemám. Obávám se spíš toho, jaký to bude mít dopad na průměrného člověka, na důchodce, na lidi, kteří už teď mají tři práce, aby se udrželi nad hranicí chudoby,“ řekla pětapadesátiletá Blanchett v prosinci.