Nepálský šerpa dosáhl v úterý nového rekordu. Po osmadvacáté zdolal vrchol Mount Everestu. Byl to jeho druhý výstup během pouhého týdne. Počet obětí hory v tomto roce mezitím stoupl na jedenáct. Informovala o tom agentura Reuters a další servery.
Šerpa Kami Rita (53) dosáhl vrcholu 8849 metrů tradiční jihovýchodní hřebenovou cestou, řekl zástupce nepálského turismu Bigyan Koirala. Svůj předchozí výstup, v pořadí 27., kterým překonal světový rekord, dokončil podle CNN brzy 17. května. Dokázal tak na vrchol nevyšší a nejnebezpečnější hor světa vystoupat dvakrát během jednoho týdne.
Právě v ten samý týden jeho nepálský kolega, 46letý Pasang Dawa, vyrovnal Kamiho úspěch 26. výstupem. Jejich remíza trvala dva dny, než se Kami znovu dostal na vrchol a pokořil rekord.
Trasa, kterou v roce 1953 zdolali první horolezci, Novozélanďan sir Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norgay, zůstává nejoblíbenější cestou na nejvyšší vrchol světa.
Vrchol zdolal téměř každý rok
„Kami Rita je na cestě dolů z vrcholu,“ řekl Thaneswar Guragai, generální ředitel jeho zaměstnavatele, společnosti Seven Summit Treks. Dodal, že lezení je pro šerpu vášní. „Vylezl s dalšími klienty, ale čekáme na podrobnosti.“
Kami Rita poprvé vylezl na Everest v roce 1994 a od té doby tak činí téměř každý rok. Výjimkou byly tři roky, kdy úřady horu z různých důvodů uzavřely. „Od mládí si vypěstoval hlubokou vášeň pro lezení a přes dvě desetiletí šplhá po horách,“ uvedla minulý týden společnost.
Kami Rita : 28
— Everest Chronicle (@EverestChron) May 23, 2023
Pasang Dawa: 27
Nepali climber Kami Rita Sherpa scales Everest 28th time. With this, he has retained the title of most Everest ascents. pic.twitter.com/w5aoHEawyp
V jiném prohlášení Guragai vyzvedl výkony dalších horolezců. Americký pár neslyšících Scott Lehmann a Shayna Unger vyšplhali v úterý, den po výstupu na Everest, na Lhotse. To je čtvrtá nejvyšší hora světa s výškou 8 516 m. Stali se tak „prvním takovým párem, který zdolal oba vrcholy“.
Další šerpa tento týden zdolal Everest po 27., což je nejvíce po rekordmanovi. Britský horolezec Kenton Cool minulý týden zdolal Everest po 17., nejvíce ze všech cizinců.
Everest si letos vyžádal již 11 životů
Nebezpečí, které hora představuje pro mnoho horolezců, se však o víkendu odrazilo v dalších dvou úmrtích. Jedním z nich byl nepálský šerpa pracující na čištění hory, který zemřel v pondělí, uvedla nepálská armáda v prohlášení.
V pátek při sestupu z vrcholu zemřel v zóně smrti (nad 7 925 m) australský inženýr, uvádí agentura Reuters. Zóna smrti je nechvalně známá řídkým vzduchem, který může způsobit náhlé záchvaty výškové nemoci. Jason Kennison (40) pravděpodobně zemřel kvůli slabosti v oblasti Balcony mezi vrcholem a posledním táborem, řekl v úterý Ang Tshering Sherpa z Asian Trekking Co.
„Byl snášen dolů šerpy, ale po dosažení oblasti Balkonu se zhroutil,“ řekl. Silné větry zmařily snahy o přepravu dalších kyslíkových lahví pro Kennisona z posledního tábora.
„Byl prostě na vrcholu světa, doslova, na vrcholu světa. Toho chtěl dosáhnout a toho dosáhl,“ řekla Kennisonova matka Gill na tiskové konferenci v jeho rodném městě Mallala, asi 60 km severně od Adelaide.
Dva horolezci, jeden ze Singapuru a druhý z Malajsie, se poslední tři dny pohřešují, uvedli úředníci.
Květen je hlavní sezónou pro výstup na Everest, který je v Nepálu známý jako Sagarmatha. Země vydala povolení pro rekordních 463 zahraničních horolezců pro sezónu 2023 na Everestu, což je vůbec nejvyšší počet. To vyvolává obavy, že by se mohly opakovat dlouhé fronty na dosažení vrcholu, které jsme viděli v předchozích letech. Čekání ve frontě bylo dříve příčinou několika úmrtí.