Nejméně 174 lidí bylo zabito a 180 zraněno při tlačenici a nepokojích na fotbalovém zápase v Indonésii. Jedná se o jednu z nejsmrtelnějších událostí na stadionech na světě. Informovala o tom agentura Reuters, The Guardian a další servery.
Když frustrovaní příznivci prohrávajícího domácího týmu vtrhli v sobotu pozdě večer na hřiště v Malangu v provincii Východní Jáva, policisté použili slzný plyn ve snaze dostat situaci pod kontrolu. Vznikla tak tlačenice, ve které se mnoho lidí udusilo. Informaci podal reportérům šéf východojávské policie Nico Afinta.
Stampede, riot at Indonesia football match kill 174, league suspended https://t.co/UOYu69nIHh pic.twitter.com/Jc3jmpJOlq
— Reuters World (@ReutersWorld) October 2, 2022
„Vznikla anarchie. Začali útočit na důstojníky, poškozovali auta,“ řekl Nico a dodal, že k tlačenici došlo, když fanoušci prchali k východu.
Videozáznam místních zpravodajských kanálů ukázal, jak fanoušci proudí na hřiště poté, co Arema FC prohrála 3:2 s Persebaya Surabaya kolem 22:00. Jsou vidět potyčky a slzný plyn.
Vedoucí jedné z nemocnic v oblasti, která ošetřuje pacienty, podle The Guardian uvedl, že některé z obětí utrpěly poranění mozku a že mezi obětmi bylo i pětileté dítě.
Indonéský prezident Joko Widodo řekl, že úřady musí důkladně vyhodnotit bezpečnost na zápasech a dodal, že doufá, že to bude „poslední fotbalová tragédie v zemi“.
Jokowi, jak je prezident známý, nařídil Fotbalové asociaci Indonésie pozastavit všechny zápasy v indonéské nejvyšší lize BRI Liga 1, dokud nebude ukončeno vyšetřování.
Slzný plyn, nepřiměřený zákrok policie
Řídící orgán světového fotbalu FIFA ve svých bezpečnostních předpisech specifikuje, že sportovní komisaři nebo policie by neměli nosit ani používat žádné střelné zbraně ani „plyn pro regulaci davu“.
Východojávská policie nereagovala na žádost o vyjádření, zda o takových předpisech věděla.
FIFA si vyžádala zprávu o incidentu od indonéské fotbalové asociace PSSI a tým PSSI byl vyslán do Malangu, aby tragédii prošetřil, řekl novinářům generální sekretář PSSI Yunus Nusi.
Indonéská komise pro lidská práva také plánuje prošetřit bezpečnost na místě, včetně použití slzného plynu, řekl její komisař agentuře Reuters.
„Mnoho našich přátel přišlo o život kvůli důstojníkům, kteří nás dehumanizovali,“ říká Muhammad Rian Dwicahyono (22) s pláčem, zatímco si nechává ošetřit zlomenou ruku v místní nemocnici Kanjuruhan. „Mnoho životů bylo promarněno.“
V neděli se lidé sešli před branami stadionu, aby položili květiny za oběti.
Amnesty International Indonésie kritizovala bezpečnostní opatření. Uvedla, že „použití nadměrné síly ze strany státu… k omezení nebo kontrole takových davů nelze vůbec ospravedlnit“.
Stadion byl přeplněný nad jeho kapacitu
Hlavní ministr bezpečnosti země Mahfud MD v příspěvku na Instagramu uvedl, že stadion byl zaplněn nad svou kapacitu. Řekl, že bylo vydáno 42 000 vstupenek na stadion, který má pojmout pouze 38 000 lidí.
Mnoho obětí v nemocnici Kanjuruhan utrpělo trauma a dušnost kvůli velkému počtu lidí na místě zasaženém slzným plynem, řekl záchranář Boby Prabowo.
Nejhorší tragédie za půl století
Sobotní událost se zařadila mezi nejhorší tragédie na fotbalových stadionech na celém světě. Guvernér východní Jávy Khofifah Indar Parawansa prohlásil, že zraněným a rodinám obětí bude poskytnuta finanční pomoc.
Na zápasech v Indonésii se již dříve objevily potíže, kdy silná rivalita mezi kluby někdy vedla k násilí mezi fanoušky.
Zainudin Amali, indonéský ministr sportu řekl, že ministerstvo přehodnotí bezpečnost na fotbalových zápasech, včetně zvážení zákazu vstupu diváků na stadiony.
Tragédie na stadionu Malang se zdá být nejsmrtelnější od roku 1964, kdy bylo hlášeno 328 mrtvých při nepokojích a tlačenici, když Peru na Estadio Nacional hostilo Argentince.
V roce 1989 zemřelo 96 příznivců Liverpoolu, když se na stadionu Hillsborough v Sheffieldu zřítil přeplněný a oplocený areál.
Indonésie by měla v květnu a červnu příštího roku hostit Mistrovství světa ve fotbale hráčů do 20 let. Je také jednou ze tří zemí, které se ucházejí o uspořádání příštího ročníku Asijského poháru, který je ekvivalentem Eura.
Šéf Asijské fotbalové konfederace Shaikh Salman bin Ebrahim Al Khalifa v prohlášení uvedl, že je „hluboce šokován a zarmoucen, když slyší tak tragické zprávy přicházející z Indonésie, země, která fotbal miluje,“ a vyjádřil soustrast obětem, jejich rodinám a přátelům.