Íránské bezpečnostní složky se podle státních zpráv a neověřených videí na sociálních sítích střetly se studenty jedné z nejprestižnějších univerzit v zemi, uvádí stanice BBC News. Podle deníku The Guardian policie zaútočila na studentské koleje a studenty se pokusila vyhnat z kampusu slzným plynem.
Ke střetu policie a studentů, kteří zůstali uvězněni na parkovišti před kampusem, došlo podle videí na sociálních sítích a státních zpráv na Sharif University of Technology v Teheránu.
Jedno video například podle stanice BBC News ukazuje, jak studenti prchají před bezpečnostními složkami, přičemž v okolí znějí zjevné výstřely.
Iran protests: Reports of students trapped amid clashes in Tehran https://t.co/i5aS4oRdbF
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 2, 2022
Na dalším záznamu je k vidění incident, během něhož policisté na motorkách střílejí na automobil, z něhož se vyklání pasažér natáčející video.
Podle zpráv íránské televize Iran International bezpečnostní síly zaútočily v doprovodu střelby na studentské koleje. Podle jiných informací, na něž upozornil list The Guardian, použila policie slzný plyn, aby studenty vyhnala z kampusu.
Neděle byla pro mnoho nových studentů univerzity prvním dnem semestru. Před hlavní bránou kampusu se podle dostupných zpráv shromáždili večer poté, co se doslechli o střetech demonstrantů s policií v několika městech, včetně Teheránu.
Krvavé protesty
Nepokoje v Íránu vypukly po smrti 22leté Kurdky Mahsy Amini pocházející ze Seqezu. Mladá žena navštívila Teherán 13. září. Krátce na to ji za porušení přísného zákonu o hidžábu zatkla mravnostní policie.
Zadržená ve vazbě ovšem zkolabovala a tři dny zůstala v bezvědomí. Následně zemřela, což policie přičítá srdečnímu selhání. Její rodina to ovšem odmítla a obvinila policii ze zbití jejich dcery.
Podle její rodiny ji měli mlátit obušky do hlavy nebo ji měli hlavou mlátit do jednoho ze svých vozů. Policie ovšem uvedla, že žádné důkazy o špatném zacházení se zadrženou neexistují.
Následně Írán zasáhly jedny z nejhorších protestů v posledních několika letech. Od jejich vypuknutí zahynulo podle nevládní organizace se sídlem v Norsku Iran Human Rights již 133 osob.
V noci o víkendu se protesty nesly podle BBC v duchu eskalace navzdory vysokému počtu obětí. Bezpečnostní síly podle videí a úmrtních listů používají k potlačení nepokojů ostrou munici.
Násilná reakce úřadů znepokojila OSN, která je vyzvala k respektu práva na pokojný protest.