Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) se opět dostala do centra pozornosti, když reagovala na návrh komunistů, kteří ve svém programovém prohlášení vyzvali k vystoupení České republiky z NATO. Nerudová označila tuto výzvu za vlastizrádnou a použila ostré vulgární výrazy, které vyvolaly vášnivou debatu na sociálních sítích. V reakci na komunisty, kteří tvoří koalici Stačilo!, poslala europoslankyně vzkaz: „Ruská pátá komunistická kolono – jděte do p*dele!“
Tato slova zasáhla především komunistickou předsedkyni Kateřinu Konečnou, která v rámci zmíněné koalice volá po opuštění NATO a dalších změnách v zahraniční politice. Kromě vystoupení z NATO se komunisté zaměřují i na další body, jako jsou reparace od Německa či snížení věku pro odchod do důchodu. Podle Konečné je jejich programový směr postavený na úctě k tvůrčí práci a zájmu o sociální spravedlnost.
Víte, jak se jim říká? Vlastizrádci. Ruská pátá komunistická kolono – jděte do prdele! pic.twitter.com/WM7fPLk8RU
— Danuše Nerudová (@danusenerudova) December 5, 2024
Reakce Nerudové, která byla podle jejího vlastního vyjádření reakcí na „vlastizrádce“, nenechala nikoho chladným. Mezi politickými rivaly se však našli i ti, kteří její ostrý postoj podpořili. Například europoslanec Filip Turek (Přísaha & Motoristé sobě) Nerudovou chválil za její jednoznačný postoj. „Zcela ojediněle chválím,“ napsal na sociální síť, čímž přiznal, že i on považuje návrh komunistů za neakceptovatelný.
Tato výměna názorů mezi Nerudovou a komunisty přitahuje pozornost nejen české politické scény, ale i evropských institucí. V tomto kontextu se do sporu zapojil také poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který předsedkyni KSČM Konečnou označil za „kolaborantku“, a vyjádřil obavy, že její názory ohrožují bezpečnost a suverenitu České republiky. Tento střet mezi různými politickými tábory jen podtrhuje stále více polarizovanou atmosféru české politiky.
České členství v NATO
Debata o vztahu Česka k NATO je v posledních letech stále aktuálnější, zvláště v souvislosti s rostoucími geopolitickými napětími, válkou na Ukrajině a rostoucími tlaky na EU a NATO jako institucionální rámce evropské bezpečnosti. Ačkoliv část veřejnosti podporuje vysoce kritické hlasy vůči alianci, většina politických elit považuje členství v NATO za klíčové pro stabilitu a bezpečnost země.
Zatímco komunisté prosazují radikální změny, Nerudová, stejně jako většina politických aktérů z proevropských stran, zůstává pevně na straně NATO, a její ostrá slova jsou jasným vyjádřením tohoto postoje.