Veřejné vyšetřování ničivého požáru londýnské věže Grenfell Tower, při kterém v roce 2017 zahynulo 72 lidí, obvinilo z katastrofy vládu, stavební průmysl a především firmy, které se podílely na montáži hořlavého obložení. O výsledcích šetření informovala agentura Reuters či server BBC.
Požár zachvátil 23patrový blok sociálního bydlení v jedné z nejbohatších londýnských čtvrtí v časných ranních hodinách 14. června 2017. Jednalo se o nejsmrtelnější požár v obytné budově v Británii od druhé světové války.
„Pravdou je, že všem úmrtím, ke kterým došlo, se dalo vyhnout,“ cituje agentura Reuters předsedu vyšetřování Martin Moore-Bick.
the damning final report of a six year inquiry into Grenfell fire found the tower was covered in flammable materials because of ‘systematic dishonesty’ from those who made and sold cladding and insulation.
— Metro (@MetroUK) September 4, 2024
And that the government ‘ignored, delayed, or disregarded’ concerns. pic.twitter.com/9UUd1x8NcS
V dlouho očekávané závěrečné zprávě vyšetřování připsalo největší odpovědnost za katastrofu společnostem, které se podílely na údržbě a přestavbě bytového věžáku. Také však firmám, které podle něj lživě prodávaly hořlavé obkladové materiály jako bezpečné.
Nekompetentnost, nepoctivost a chamtivost
Závěr kritizuje také tehdejší vládu, místní úřad Kensingtonu a Chelsea, průmysl, regulační skupiny, konkrétní osoby a špatně připravený hasičský sbor za dlouholetou nečinnost v oblasti požární bezpečnosti výškových budov.
„Ne všichni nesou stejnou míru odpovědnosti za případnou katastrofu. Jak však ukazují naše zprávy, všichni k ní tak či onak přispěli. Ve většině případů nekompetentností, ale v některých případech i nepoctivostí a chamtivostí,“ uvedl Moore-Bick.
Ve vyšetřovací zprávě, která má téměř 1 700 stran, se uvádí, že peklo bylo vyvrcholením „desetiletí selhání“, kdy byl zisk upřednostňován před lidmi.
„Povinností vlády by mělo být chránit život a zároveň nás chránit před chamtivostí korporací,“ uvedla skupina Grenfell United. Ta zastupuje některé přeživší a pozůstalé rodiny. „Příliš dlouho však napomáhala korporacím, usnadňovala jim zisk a diktovala regulaci.“
„Lidský život nikdy nebyl prioritou. My jsme přišli o přátele, sousedy a milované osoby tím nejstrašnějším způsobem, kvůli chamtivosti a korupci.“
Den pravdy musí vést ke dni spravedlnosti
Premiér Keir Starmer se jménem britského státu omluvil příbuzným obětí a pozůstalým s tím, že byli po léta zklamáváni.
„Nikdy se to nemělo stát. Země nesplnila svou nejzákladnější povinnost, ochránit vás a vaše blízké,“ řekl v parlamentu, kde někteří pozůstalí přihlíželi. „Dnešek je dlouho očekávaným dnem pravdy, ale nyní musí vést ke dni spravedlnosti.“
Britská policie uvedla, že vyšetřuje 58 osob a 19 firem a organizací. Jakékoli trestní stíhání, včetně stíhání za zabití a podvod, však zůstává kvůli složitosti a nutnosti zvážit zprávu z vyšetřování ještě několik let vzdáleno.
Policie a státní zastupitelství uvedly, že vyšetřovatelé budou potřebovat na dokončení vyšetřování čas do konce roku 2025. Konečné rozhodnutí o případném obvinění z trestného činu do konce roku 2026.
„Oddaluje to spravedlnost, kterou si moje rodina zaslouží,“ řekl 46letý Hisam Choucair. Při požáru přišel o matku, sestru, švagra a tři malé neteře. Mezi oběťmi bylo 18 dětí, připomíná tragickou bilanci BBC.
Otřesná svědectví, včetně nahrávek těch, kteří zahynuli při čekání na záchranáře a řídili se oficiálními pokyny, aby zůstali na místě, vyvolala zuřivost a celonárodní zamyšlení nad stavebními normami a zacházením s nízkopříjmovými komunitami.