Premiér Benjamin Netanjahu pozastavil svůj plán na revizi izraelského soudnictví po dni celonárodních nepokojů, kdy se dělníci připojili ke generální stávce proti návrhu a do ulic vyšly stovky tisíc demonstrantů. Informovala o tom agentura Reuters, Al-Jazeera a další servery.
Plány jeho nacionalistické náboženské koalice předat kontrolu nad jmenováním soudců exekutivě a zároveň dát parlamentu pravomoc rušit rozhodnutí Nejvyššího soudu podnítily jednu z největších vnitřních krizí v dějinách Izraele.
Když Netanjahu v pondělí pozdě večer oznámil své rozhodnutí pozastavit plány, dokud se parlament po přestávce na svátek Pesach a Den nezávislosti příští měsíc nevrátí, řekl, že krize vyžaduje, aby všechny strany jednaly zodpovědně.
„Izraelská společnost je na nebezpečném kolizním kurzu. Jsme uprostřed krize, která ohrožuje základní jednotu mezi námi,“ řekl v televizním projevu v hlavním vysílacím čase. „Když je příležitost vyhnout se občanské válce prostřednictvím dialogu, dávám si jako premiér čas na dialog,“ řekl Netanjahu v pondělí v celonárodně vysílaném projevu.
There are a lot of different politicians who bear responsibility for the rupture within Israel.
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) March 27, 2023
They all have reason to be suspicious – but the hope now is that a real dialogue will begin, @yaakovkatz writes.#Israel | #Protests | #Politics https://t.co/0iKhydOcba
Netanjahu řekl, že je odhodlán schválit reformu soudnictví, ale vyzval k „pokusu dosáhnout širokého konsensu“. Zpoždění podle serveru Al-Jazeera znamená, že o zákonu se bude v parlamentu hlasovat nejdříve koncem dubna.
Odvolání generální stávky
Když pronesl projev, v Jeruzalémě a Tel Avivu se shromáždily obrovské davy, včetně velké protidemonstrace pravicových zastánců reformy. Jejich přítomnost vyvolala obavy z možného násilí mezi oběma stranami, ale večer proběhl bez zpráv o větším násilí.
Krátce po projevu šéf největšího odborového svazu v zemi Histadrut řekl, že odvolá generální stávku. Vůdce opozice Benny Gantz řekl, že rozhodnutí je „lepší pozdě než nikdy“, ale že v žádném dialogu o novém zákoně nesleví ze „základů demokracie“.
Netanjahu a jeho příznivci tvrdí, že plány zajistí řádnou rovnováhu mezi zvolenou vládou a soudnictvím a neohrozí práva jednotlivců a menšin. Vyvolaly však trvalý a zuřivý odpor.
Stovky tisíc demonstrantů vycházely po celý měsíc do ulic Tel Avivu, Jeruzaléma a dalších měst, aby protestovaly proti projektu, který podle kritiků zničí kontroly a protiváhy chránící izraelskou demokracii.
K situaci se mimořádně vyjádřil i prezident
Netanjahu, který je v současné době souzen za obvinění z korupce, která popírá, již dříve slíbil, že generální reforma nebude představovat hrozbu pro práva jednotlivců. Nedal však najevo ochotu ustoupit v jakékoli z jejích podstatných částí.
Rozhodnutí o pozastavení reformy následovalo po mimořádném víkendu, kdy byl odvolán ministr obrany Yoav Gallant poté, co varoval, že plány ovlivnily armádu a ohrožují národní bezpečnost. Jeho odvolání Netanjahuem přimělo tisíce lidí vyjít do ulic. K zastavení legislativního procesu také vyzval izraelský prezident Isaac Herzog, jehož ceremoniální role obvykle znamená, že se nezapojuje do každodenní politiky.
„V zájmu jednoty lidu Izraele, v zájmu odpovědnosti vás vyzývám, abyste okamžitě zastavili legislativní proces,“ řekl Herzog v pondělí ráno.
Odborová organizace Histadrut svolala generální stávku, která vedla k pozastavení letů z letiště Ben Gurion a uzavření obchodů, bank, a dokonce i restaurací McDonald’s.
Demonstrantům pozastavení nestačí
V době, kdy Izrael čelí dlouhodobé bezpečnostní krizi na okupovaném Západním břehu Jordánu a také rostoucímu napětí s Íránem, se Gallantovo odvolání mnohým zdálo jako znamení, že vláda odložila národní zájmy stranou.
Zatímco opoziční strany opatrně přivítaly Netanjahuovo rozhodnutí pozastavit reformu soudnictví, aby měl čas na dosažení dohody, mnoho demonstrantů je stále nedůvěřivých. „Budu pokračovat v protestech, dokud nebudou tyto reformy úplně zrušeny, protože toto není soubor reforem, toto je převrat ze strany exekutivy,“ řekl agentuře Reuters sedmadvacetiletý demonstrant v Jeruzalémě Eitan Kahana.
Spojené státy Netanjahův krok uvítaly
Spojené státy uvítaly Netanjahuovo oznámení a vyzvaly izraelské vůdce, aby vyjednávali. „Důrazně vyzýváme izraelské vůdce, aby co nejdříve našli kompromis,“ řekla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre.
Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby řekl, že americký prezident Joe Biden byl k Netanjahuovi „velmi upřímný“, pokud jde o jeho obavy ze situace.
Oznámení uvítal i britský ministr zahraničí James Cleverly. „Je životně důležité, aby sdílené demokratické hodnoty, které jsou základem tohoto (britsko-izraelského) vztahu, byly dodržovány a aby byl zachován robustní systém brzd a protivah,“ řekl Cleverly.