Rozhodnutí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua schválit vojenské operace v Rafáhu, hustě obydleném útočišti pro vysídlené obyvatelstvo Gazy, vyvolalo bouři mezinárodních obav. Tento krok přichází v době, kdy se humanitární podmínky v Gaze zhoršují.
Netanjahuův souhlas následuje po zasedání izraelského válečného kabinetu, který projednával návrh Hamásu na příměří. Tento návrh navrhoval postupné propouštění rukojmích výměnou za palestinské vězně. Izrael však považuje požadavky Hamásu za „nerealistické“, což vyvolalo další jednání zprostředkované Katarem.
Netanyahu approves Rafah attack plans as aid ship reaches Gaza https://t.co/9Hk6D4fWxD
— Guardian news (@guardiannews) March 15, 2024
Mezinárodní rozhořčení a obavy
Vyhlídka na ofenzívu v Rafáhu vyvolala ostrou kritiku ze strany mezinárodních představitelů. Jak píše France24, americký prezident Joe Biden označil izraelskou invazi do Rafáhu za „červenou linii“ a zdůraznil potřebu věrohodných plánů ochrany civilistů. Stejně tak americký ministr zahraničí Antony Blinken a německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock zopakovali naléhavou potřebu humanitárního příměří a zdůraznili neudržitelnou situaci více než milionu uprchlíků, kteří nemají kam jít.
Jakýkoli útok na Rafah pravděpodobně způsobí civilní oběti a zhorší již tak akutní humanitární krizi v Gaze, varuje Guardian.
Zatímco se Gaza připravuje na možný útok, humanitární situace se zhoršuje. Do Gazy nedávno dorazila loď s humanitární pomocí z Kypru, která je součástí snah o diverzifikaci tras pro dodávky pomoci. Jakýkoli útok na Rafáh však hrozí zhoršením již tak vážné krize s potenciálem značných civilních obětí a dalšího vysídlování, varuje OSN.
Palestinské předsednictví vyjádřilo hluboké znepokojení nad hrozící ofenzívou a naléhavě vyzvalo USA a globální aktéry, aby zabránili dalšímu utrpení.