Těžba vzácných kovů určených pro výrobu spotřební elektroniky není udržitelná, tvrdí vědci. Suroviny docházejí a elektroodpad se naopak hromadí, což vede k chaosu v dodavatelských řetězcích a zvyšování cen daných komodit. Situaci navíc vyhrotila stále probíhající válka na Ukrajině. Informovala o tom stanice BBC News.
Královská chemická společnost (RSC) uvedla, že místo těžby vzácných kovů pro výrobu spotřební elektroniky je nutné se zaměřit na „těžbu e-odpadu”. Čerpání těchto cenných prvků totiž není dlouhodobě udržitelné, což nám také ukazuje chaos v dodavatelských řetězcích a zvyšování cen kvůli válce na Ukrajině, píše BBC.
Podle jedné studie v roce 2021 veškerý elektroodpad na Zemi vážil 57 milionů tun. RSC vede kampaň, která na pokračování v těžbě všech cenných prvků a nedostatečnou recyklaci upozorňuje.
Poukazuje také na geopolitické nepokoje jako na riziko pro dodavatelské řetězce a ceny vzácných materiálů. Nárůst cen kvůli válce na Ukrajině například postihl nikl, klíčový prvek pro výrobu baterií do elektromobilů.
V kombinaci s poptávkou například válka na Ukrajině vedla k prudké zvýšení ceny lithia, další důležité složky pro výrobu baterií o 500 procent mezi lety 2021 až 2022.
„Naše návyky spotřeby technologií zůstávají vysoce neudržitelnými a vystavují nás riziku vyčerpání surovin, které potřebujeme,” prohlásil profesor Tom Welton, prezident RSC. Zároveň připoměl znečišťování životního prostředí.
Lidé mají o udržitelnost zájem
Zatímco nám docházejí cenné suroviny, množství elektronického odpadu každý rok roste zhruba o dva miliony tun. Recykluje se přitom pouze z 20 procent.
„Potřebujeme, aby jednotlivé vlády přepracovaly recyklační infrastrukturu. Technologické podniky by měly investovat do udržitelné výroby,” řekl Welton.
Podle průzkumu RSC poptávka po udržitelné elektronice roste. V online dotazníku, jehož vyplnilo 10 000 lidí v deseti zemích světa, 60 procent z nich uvedlo, že by přešlo ke konkurenci, pokud by nabízela udržitelné elektronické produkty.
Lidé podle průzkumu rovněž netuší, jak se spotřební elektronikou nakládat. Obávají se vlivu elektronického odpadu na životní prostředí, a tak raději hromadí vzácné kovy ve své domácnosti.
Elizabeth Ratcliffe z RSC pro pořad BBC Radio 4 Inside Science řekla, že výrobci a maloobchodníci musejí převzít větší zodpovědnost a dát lidem jistotu, že nefunkční elektroniku smějí vrátit zpět prodejci a mít jistotu bezpečné recyklace.
Společnost doufá, že motivuje lidi k odnášení nefunkční elektroniky do recyklačních center místo jejich ukládání do šuplíků.