Nevyžádané rady a toxické komentáře mohou čerstvým rodičům ztížit začátek už tak náročného období. Zjistěte, jak se nenechat rozhodit a získat větší jistotu v péči o miminko.
Tyto poznámky často působí jako dobře míněné rady, ale přinášejí zbytečný stres. Mnozí z nás už takové nevyžádané komentáře zažili – ať už se týkaly rodičovství, nebo jiné oblasti života. Na Facebookové stránce HuffPost Parents se o tomto tématu rozproudila diskuze, kde rodiče sdíleli své zkušenosti. Pro vyčerpané rodiče, kteří se potýkají s probdělými nocemi i tlaky okolí, může podobná poznámka často znamenat poslední kapku, jež podkopává jejich sebedůvěru.
Nejčastější fráze, které noví rodiče slýchají
Mezi nejběžnější „rady“ patří: „Užívej si každou chvilku“, „Nech ho vybrečet“, „Spí už celou noc?“ či „Chtěl jsi být rodičem, a teď si stěžuješ, že jsi unavený.“. Robyn Falline z Iowy považuje první větu za prázdnou frázi, Liz z Miami zase zdůrazňuje, že názory okolí jí bránily důvěřovat vlastnímu instinktu a Leah Kingfisher z Wisconsinu navíc slyšela, že je po „mateřské dovolené“ jistě odpočatá, protože jak praví jedna další dobře míněná rada – „Spi vždycky, když spí tvoje dítě.“
Různé zkušenosti, stejné poselství
Podle Cindy Graham z Marylandu padaly i poznámky zpochybňující mateřství kvůli její barvě pleti. Val Brown Parrish slyšela „Je mi vás líto“ jen proto, že měla dvojčata. Kara Rogers čelila obvinění, že za nemoci dítěte může sama, protože dává dítě do školky. Jak informuje HuffPost Parents komunita na Facebooku, unáhlené komentáře často ukazují spíš předsudky toho, kdo je pronáší, než skutečné rady.
Jak reagovat na necitlivé výroky
„Vy budete mít chůvu? To necháte někoho jiného vychovávat vaše dítě?“ či „Kdy už bude další?“ – i tohle zaznělo. Podle Mariah Neville Mihm jsou podobné dotazy na další dítě obzvlášť bolestné pro rodiny, které se potýkají s neplodností nebo přišly o dítě. „Až budu mít děti, nikdy nebude v mém domě takový nepořádek. Líbí se mi, že lidé, kteří nejsou rodiči, toho tolik vědí!“ napsala do komentáře Leanne Kotlarz.
Jak zdůrazňuje HuffPost, je důležité být laskavý jak k sobě samým, tak i k ostatním rodičům. Zkuste si najít někoho, komu se budete moci svěřit se svými starostmi a ideálně někoho, kdo prošel nebo prochází tím samým jako vy. Pokud ve vašem okolí nikoho takového nenajdete, můžete se přidat do nějaké online komunity, která nabízí bezpečný prostor pro sdílení zkušeností. Nepříjemným řečem se zcela nevyhnete, ale můžete si vůči nim vybudovat odolnost. Důvěřujte svému instinktu a zaměřte se na pozitivní prožitky s dítětem. Období raného rodičovství je náročné, a právě proto potřebujete okolo sebe lidi, kteří vás podpoří, místo aby vás zbytečně shazovali.