New York je ve válce s armádou krys. Ty však mají obávaného nepřítele, který je masově hubí novou zbraní a jejich mrtvá těla nechává hnít na místě, aby nově příchozí hlodavce odpudil. Tato metoda je natolik efektivní, že ji vychvalují i zástupci města. Informují o tom New York Post a Business Insider.
Americký New York je v obležení krys. Jejich populace je tady podle odhadů dvakrát větší než ta lidská. Převaha je jasnou výhodou těchto hlodavců, deratizátor Matt Deodato však má efektivní zbraň a strategii.
K hubení hlodavců používá zařízení zvané Burrow Rx, pumpu obsahující oxid uhelnatý, která by se dala označit jako zbraň hromadného ničení v boji proti krysám. Deodato tento plyn nastříká do krysí nory a zůstávají za ním mrtvá tělíčka.
NYC’s rat-killing method ‘100%’ effective and will expand to new neighborhoods after UES success, pol says https://t.co/fO8cKa8EqT pic.twitter.com/7AxO3WfPFI
— New York Post (@nypost) October 31, 2023
Členka městské rady Julie Menin oznámila rozšíření programu hubení krys oxidem uhelnatým a označila jej za stoprocentně efektivní. „Naše kancelář byla zahlcena stížnostmi obyvatel a podniků na East 86th Street. Už žádné nedostáváme,“ řekla Menin.
Lidé naopak volají a úřady žádají, zda mohou zasáhnout v jejich bloku. „Odpověď je jednoznačně ano,“ cituje vyjádření Menin list New York Post. Deodatova metoda skutečně zaznamenala téměř stoprocentní účinnost.
Krysy by se měly bát
Téměř stoprocentní, některé krysy totiž plynový útok přežijí. Ty si však najde Deodatova motyka s hroty. Úspěšný deratizátor podává hlášení o svých „misích“ přímo starostovi New Yorku Ericovi Adamsovi.
Ten je známý tím, že kvůli krysám neustále běsní. Loni dokonce vyhlásil výběrové řízení na pozici ředitele v boji proti těmto hlodavcům. Vyhlazovací program financuje městská iniciativa Cleanup NYC částkou 20 tisíc dolarů.
Deodato prozradil, že většinou nechal mrtvé krysy odvést. Vysvětlil ale, proč je efektivní nechat je tak, jak jsou. „Pokud vejdete do místnosti plné kouře, budete předpokládat, že tam hoří a zůstanete mimo ni, že?“ cituje jeho slova web Business Insider.
Stejně tak věří, že krysy se chovají stejně. Jakmile ucítí rozkládající se druhy, spíše se tomuto místu vyhnou. Ze svých pozorování deratizátor zjistil, že si hlodavci dvakrát rozmýšlejí, zda se kolem zasaženého místa zahrabou.