Míra nezaměstnanosti v České republice v lednu vzrostla na 4,3 procenta. Oproti prosinci, kdy činila 4,1 procenta, přibylo přes 14 tisíc lidí bez práce. Počet volných pracovních míst se snížil na 83 tisíc, což je téměř o 163 tisíc méně než v předchozím měsíci.
Podle ČTK byla nejvyšší nezaměstnanost v Ústeckém kraji, kde dosáhla 6,4 procenta. Moravskoslezský kraj evidoval šest procent. Naopak nejnižší podíl nezaměstnaných měla Praha s 2,8 procenta. Mezi okresy si nejhůře vedly Most, Karviná a Bruntál, kde nezaměstnanost přesáhla osm procent.
Nezaměstnanost v Česku v lednu vzrostla na 4,3 procenta https://t.co/ofCc8TbquD pic.twitter.com/z6VKKU8Pgn
— ceskenoviny_cz (@ceskenoviny_cz) February 10, 2025
Jak píše server Kurzy.cz, situace na trhu práce se postupně ochlazuje. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že na zaměstnanost negativně doléhá útlum v průmyslu. „Průmyslové podniky sužují drahé energie, ale také nedostatečná poptávka,“ uvedl. Zmínil i dopady ekonomických problémů v Německu a obavy z celních válek.
Struktura nezaměstnaných se mění. Podle Úřadu práce klesl podíl těch, kteří jsou bez zaměstnání méně než tři měsíce. Naopak přibylo uchazečů, kteří práci hledají déle než rok. Průměrná doba evidence na úřadu práce se nyní pohybuje kolem 469 dnů.
Změny se dotkly i statistik volných míst. Úřad práce od ledna vyřazuje z evidence nabídky starší šesti měsíců. Cílem opatření je zpřesnit aktuální nabídku pracovních pozic. Téměř 73 procent volných míst je určeno pro uchazeče se základním vzděláním a většina z nich je vhodná i pro cizince.
Navzdory lednovému nárůstu zůstává Česko mezi státy s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii. Očekává se, že do června míra nezaměstnanosti klesne na čtyři procenta, v letních měsících však opět mírně vzroste.