Grónsko se může osamostatnit, pokud si to jeho obyvatelé budou přát. Je však nepravděpodobné, že by se stalo státem USA, uvedl ve středu dánský ministr zahraničí. Reagoval tak na prohlášení Trumpa, že nemůže vyloučit převzetí kontroly nad ostrovem silou. Informovala o tom agentura Reuters a další servery.
Grónský vůdce se ve středu v Kodani setkal s dánským králem. Den poté, co Trumpovy výroky ohledně osudu Grónska dostaly ostrov na přední stránky světových novin.
Trump, který se ujme úřadu 20. ledna, v úterý prohlásil, že nevylučuje použití vojenských nebo ekonomických opatření, aby se Grónsko stalo součástí Spojených států. Ve stejný den uskutečnil Trumpův nejstarší syn Donald Trump mladší návštěvu ostrova, informoval například server Al-Jazeera.
“Greenland belongs to the Greenlanders.”
— Al Jazeera English (@AJEnglish) January 7, 2025
Denmark’s PM Mette Frederiksen says Greenland ‘not for sale’ as Donald Trump Jr visits island https://t.co/VjRStGDt2k pic.twitter.com/WTROOftwAg
„Slyšel jsem, že obyvatelé Grónska jsou ‚MAGA‘,“ napsal Trump na sociální síti Truth s odkazem na hnutí Make America Great Again. „Můj syn Don mladší a různí zástupci tam pojedou navštívit některé z nejúžasnějších oblastí a památek.“
„Grónsko je neuvěřitelné místo a jeho obyvatelé z něj budou mít obrovský prospěch, pokud a až se stane součástí našeho národa,“ dodal Trump. „Budeme ho chránit a vážit si ho před velmi zlomyslným vnějším světem. UDĚLEJME GRÓNSKO OPĚT VELKÝM!“
Grónsko usiluje o nezávislost
Grónsko, které je součástí NATO díky členství Dánska, má strategický význam pro americkou armádu a její systém včasného varování před balistickými střelami. Přes arktický ostrov vede nejkratší cesta z Evropy do Severní Ameriky.
Zvolený prezident naznačil, že bude prosazovat bojovnější zahraniční politiku, která nebere ohled na tradiční diplomatické formality.
Grónsko, největší ostrov na světě, je součástí Dánska již 600 let, ačkoli 57 000 obyvatel si nyní spravuje své vnitřní záležitosti samo. Ostrovní vláda v čele s premiérem Mute Egedem usiluje o případnou nezávislost.
Vojenská intervence USA? Premiérka pochybuje
„Plně uznáváme, že Grónsko má své vlastní ambice. Pokud se naplní, Grónsko se osamostatní, i když sotva s ambicí stát se federálním státem Spojených států,“ uvedl dánský ministr zahraničí Lars Lokke Rasmussen.
Novinářům agentury Reuters řekl, že zvýšené bezpečnostní obavy Spojených států v Arktidě jsou legitimní v důsledku zvýšené aktivity Ruska a Číny v regionu.
„Nemyslím si, že se nacházíme v zahraničněpolitické krizi,“ řekl. „Jsme otevřeni dialogu s Američany o tom, jak bychom mohli případně spolupracovat ještě těsněji než dosud, abychom zajistili naplnění amerických ambicí.“
Dánská premiérka Mette Frederiksenová v úterý uvedla, že si nedokáže představit, že by Trumpovy ambice vedly k vojenské intervenci USA v Grónsku. Dánské vojenské kapacity se tam omezují na čtyři inspekční plavidla, pozorovací letoun Challenger a hlídky se psím spřežením.