Na jihozápad USA udeřily rekordně vysoké podzimní teploty, před kterými předem varovala Národní meteorologická služba (NWS). San Francisco v úterý zaznamenalo nejteplejší den v roce, Phoenix zase v pondělí. Úřady v celém regionu vydaly varování před extrémním horkem. Informuje o tom list The Guardian.
Jihozápad USA zasáhly nezvykle vysoké podzimní teploty. Úřady v celém regionu vydaly varování před dopady horka na životy i majetek. Rovněž byly vydány výstrahy před riziky vzniku lesních požárů a rozsáhlých výpadků elektřiny.
Varování před dopady horka na lidské zdraví se vztahovalo hlavně na osoby bez domova a seniory. Na mnoha místech dosahovaly teploty až 38 stupňů Celsia. San Francisco v úterý zažilo nejteplejší den v letošním roce, informovala NWS.
San Francisco sees hottest day of 2024 as heatwave scorches US south-west https://t.co/5kbl86PE2M
— Guardian Environment (@guardianeco) October 1, 2024
Teploty ve městě atakovaly 33 stupňů Celsia. Celá oblast Bay Area zaznamenala podle The Guardian teploty až o 25 stupňů nad normálem. Místní veřejné školy musely zrušit všechny venkovní aktivity studentů včetně tělocviku.
Ještě horší situace ale panovala ve Phoenixu. V úterý tam nejvyšší denní teplota dosahovala 45 stupňů. Meteorologové očekávají, že teplotní rekordy tam budou v říjnu překonávány každý den v týdnu. Americké úřady hlásí mrtvé v důsledku horka.
Vysoké počty úmrtí
Podle místních údajů o veřejném zdraví bylo letos ve Phoenixu potvrzeno 666 úmrtí na následky horka nebo úmrtí stále vyšetřovaných jako potenciálně související s horkem. Téměř polovina úmrtí se týkala bezdomovců.
Lidé bez domova se často nemají před horkem a sluncem kam skrýt. Chodníky a asfalt se zahřívají natolik, že mohou způsobit vážné popáleniny, píše The Guardian. K desítkám úmrtí došlo v domech s rozbitou klimatizací.
Někteří lidé ji navíc vypnuli, aby ušetřili. Horko sice ohrožuje hlavně seniory, asi 40 procent úmrtí ve Phoenixu v důsledku tepelného stresu, kdy už se tělo nedokáže samo aklimatizovat, se ovšem týkalo jedinců mladších 50 let.
Situace podle Las Vegas Rewiev-Journal není o nic lepší ani v Las Vegas a ve zbytku jižní Nevady. V důsledku vedra tam úřady zaznamenaly 342 úmrtí. Server označil letošní rok za nejsmrtelnější v historii regionu.