Uběhl téměř rok od chvíle, kdy se Nigérie stala první zemí, která zavedla digitální měnu centrální banky (CBDC). Nové údaje ale ukazují, že míra přijetí digitální měny mezi obyvateli je velmi nízká. Informovaly o tom Bloomberg a Finbold.
Přestože vláda podnikla různé iniciativy na podporu eNairy, využívá tuto měnu méně než 0,5 procenta obyvatel, uvedly servery Bloomberg a Finbold.
Nigérie sice patří mezi přední země v přijímání kryptoměn na celém světě, většina obyvatel je ale zmatená a uvádí, že nerozumí rozdílu mezi CBDC a kryptoměnami, jako je Bitcoin (BTC).
Good story on one year anniversary of Nigeria’s CBDC, eNaira. They have a long way to go. But the money quote is here:
— Josh Lipsky (@joshualipsky) October 25, 2022
„Why is it asking us to collect eNaira?” said 23-year-old driver Hamed Lawan. “I thought the government said cryptocurrency is bad?”https://t.co/lnUthRZbIX
Obyvatelé dávají přednost kryptoměnám
Většina obyvatel se v důsledku zhoršující se ekonomické situace spolu s devalvací místní měny obrátila ke kryptoměnám jako k pojistce proti inflaci. Na eNairu však pohlížejí pouze jako na prostředníka ekonomických problémů země.
Obyvatelé navíc vyjadřují obavy z vládních zásahů proti kryptoměnovým transakcím a zároveň silné propagování eNairy.
Zajímavé je, že odborníci zastávají názor, že problémy Nigérie s přijetím eNairy jsou pro tyto země běžné. Zmiňují například nedostatečnou spolupráci ze strany komerčních bank a špatně zacílená sdělení pro spotřebitele. Zároveň se ukazuje, že konkurence zavedených mobilních bankovních aplikací je pro CBDC výzvou.
Při zavádění měny se nigerijské úřady zaměřily na 40 milionů obyvatel země, kteří nemají bankovní účet. A dále pak na odvětví převodů peněz ze zahraničí v hodnotě několika miliard dolarů. Od srpna navíc vláda umožnila nebankovním Nigerijcům otevřít si účet a přistupovat k eNaiře pomocí mobilního USSD kódu.
Význam nigerijského CBDC
Celkově se Nigérie stala zemí, kterou sledují i další země, které hodlají zavést CBDC. Tato digitální měna vyniká zejména jako alternativa pro země, které plánují omezit růst soukromých kryptoměn.
„Nigerijský projekt je pro svět nesmírně důležitý. Můj závěr ohledně Nigérie je, že zatím není jisté, jak to dopadne, ale svět věnuje velkou pozornost tomu, co dělají,“ řekl Josh Lipsky, vrchní ředitel Geoekonomického centra Atlantické rady.
Vláda mezitím prostřednictvím příslušných agentur pokračuje v zavádění přísných opatření, která mají minimalizovat využívání digitálních aktiv. Centrální banka například zakázala komerčním bankám provádět transakce s krypto burzami.
V této souvislosti počátkem letošního roku Nigerijská centrální banka (CBN) uložila čtyřem bankám pokutu 800 milionů ₦ (1,9 milionu dolarů) za údajné zprostředkování transakcí s kryptoměnovými burzami v roce 2021.