Spojené státy americké získaly spojence ve své obchodní válce s Čínou. Nizozemí ve středu oznámilo, že omezí vývoz nejrozvinutějších polovodičových technologií. Slouží totiž pro výrobu čipů, které mohou státy využívat na vývoj sofistikovaných zbraní. Nizozemská vláda sice Čínu nezmínila, krok ale odůvodnila „ochranou národní bezpečnosti“. Informoval o tom server BBC a Financial Times.
Nizozemské společnosti vyvážející nejrozvinutější polovodičové technologie budou muset od letošního léta žádat o speciální licenci. Tamní vláda tím podle serveru BBC reaguje na „vývoj technologií a geopolitický kontext“. Zároveň jako důvod pro své rozhodnutí ve středečním prohlášení uvedla „národní bezpečnost“. Zmíněné speciální technologie totiž dokáží vyrobit nejpokročilejší čipy, které státy využívají pro rozvoj sofistikovaných zbraní a strojů.
Vláda ovšem prozatím podle serveru Financial Times nespecifikovala, jakých přesně technologií se má nové omezení týkat. Je ovšem zřejmé, že ovlivní především společnost ASML. Jedná se totiž o jednu z nejdůležitějších firem v globálním dodavatelském řetězci mikročipů. „Nizozemí považuje na základě národních a mezinárodních bezpečnostních důvodech důležité, aby se tato technologie dostala pod kontrolu,“ vysvětlila ministryně obchodu Liesje Schreinemacher.
US-China chip war: Netherlands moves to restrict some exports https://t.co/ak0RYUBoEF
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 9, 2023
I když ve svém oznámení nezmínila Čínu, je zřejmé, že je nejnovější krok nizozemské vlády namířený proti ní. Polovodiče a čipy jsou totiž dlouhodobým palčivým tématem mezi Spojenými státy americkými (USA) a druhou největší ekonomikou světa. Nizozemí tak jedná na základě lednové dohody o spolupráci s USA a Japonskem, jejíž detaily ovšem až doteď podle novinářů Financial Times nebyly známé. Nizozemí se tak jednoznačně „přidalo“ na stranu USA.
Nová regulace by náš finanční výhled omezit neměla, hlásí nizozemská firma ASML
Americká vláda se omezením vývozu čipů a polovodičových technologií snaží zabránit Číně například v rozvoji nadzvukových střel nebo modelování jaderných zbraní. Loni v říjnu proto zavedla povinnost licencí pro společnosti vyvážející čipy do Číny vyráběné za pomocí amerických strojů nebo softwarů. Japonsko by pak mělo podle serveru CNN Business podobné podmínky týkající se polovodičů oznámit ještě tento týden.
Nizozemská vláda zároveň ujistila, že ohledně nových opatření „rozhodla co nejopatrněji, aby se tak vyhnula narušení trhu“. Omezení vývozu se totiž dotkne především zmíněné společnosti ASML, která produkuje takzvané nástroje hluboké litografie (DUV) schopné vyrobit ty nejmenší a nejsilnější čipy. Ztracený prodej tak bude muset nahradit novým. Firma ovšem oznámila, že „neočekává, že by nová regulace měla jakýkoli vliv na finanční výhled letošního roku“.