Nizozemské město Haarlem zakáže reklamy na maso ve veřejných prostorách kvůli jeho dopadu na klima. Pokud legislativu vedení města prosadí, v platnost vejde od roku 2024. Masný sektor ovšem protestuje s tím, že se jedná o porušení svobody slova. Informovala o tom stanice BBC News a deník The Guardian.
Nizozemská politická strana zelených GroenLinks se chystá zakázat většinu reklam ve veřejných prostorech města Haarlem propagujících maso. Důvodem je dopad této potraviny na klima, píše server BBC.
Pokud návrh strana prosadí, legislativa vejde v platnost od roku 2024. „Maso je velmi škodlivé pro životní prostředí. Nemůžeme lidem říkat, že je klimatická krize, a povzbuzovat je, aby kupovali produkty, které jsou její součástí,“ řekl Ziggy Klazes, radní GroenLinks, který návrh legislativy vypracoval.
Dutch city of Haarlem may be world’s first to ban meat ads https://t.co/FD9O2S6v5n
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 6, 2022
Reklamy nebudou podle informací deníku The Guardian povoleny v autobusech, přístřešcích a na obrazovkách ve veřejných prostranstvích.
Vedení města ještě nerozhodlo, zda bude do zákazu reklamy zahrnuto maso vyrobené udržitelným způsobem.
Odpověď masného sektoru na sebe dlouho nenechala čekat. Podle některých názorů návrh zákona potlačuje svobodu slova a zachází příliš daleko v tom, aby lidem říkal, co je pro ně nejlepší“.
Maso jako „největší znečišťovatel“
Pravicová strana BVNL návrh zákona označila za „nepřijatelné porušení svobody podnikání“. Uvedla, že „by to bylo pro chovatele prasat ostudné“. „Zákaz reklam z politických důvodů je téměř diktátorský,“ řekl radní za BVNL Joey Rademaker.
Profesor práva z univerzity Rijksuniversiteit Groningen Herman Bröring varuje, že v případě prosazení zákona půjde o narušení svobody projevu a může vést až k žalobám ze strany velkoobchodníků.
Podle Statistics Netherlands konzumuje maso v Nizozemsku 95 procent lidí. Více než polovina jej však nekonzumuje každý den.
Organizace spojených národů (OSN) uvádí, že hospodářská zvířata produkují více než 14 procent všech umělých skleníkových plynů, včetně metanu.
Nejvíce skleníkových plynů produkuje hovězí maso. Následuje jehněčí maso, i když produkuje o 50 procent méně skleníkových plynů než maso hovězí.
Pokud návrh zákona projde, Haarlem bude prvním městem na světě, které zakáže veřejné reklamy propagující zpracovávání a konzumaci masa a masných produktů.
Legislativa zahrnuje také zákaz reklam na fosilní paliva či auta s pohonem na fosilní paliva.