Jména přibližně 425 000 lidí podezřelých z kolaborace s nacisty během německé okupace Nizozemska byla poprvé zveřejněna na internetu. Informovaly o tom servery BBC či RTÉ.
Nizozemský projekt nazvaný „Válka před soudem“ digitálně zveřejnil seznam jmen téměř půl milionu podezřelých válečných nacistických kolaborantů. Seznam jmenuje osoby, které byly vyšetřovány v rámci zvláštního právního systému zřízeného ke konci 2. světové války. Více než 150 000 z nich bylo podle BBC potrestáno nějakou formou trestu.
A Dutch project has digitally released a list of names of nearly half a million suspected wartime Nazi collaborators after the expiry of a law that had restricted public access to the archive https://t.co/dkDPcBNrTR
— RTÉ News (@rtenews) January 2, 2025
Úplné záznamy o vyšetřováních byly dosud přístupné pouze po návštěvě nizozemského Národního archivu v Haagu.
32 milionů stran
Huygensův institut, který se podílel na digitalizaci archivu, tvrdí, že to představuje velkou překážku pro lidi, kteří chtějí zkoumat nizozemskou okupaci. Ta trvala od invaze v roce 1940 do roku 1945.
„Tento archiv obsahuje důležité příběhy pro současné i budoucí generace,“ říká Huygensův institut. „Od dětí, které chtějí vědět, co dělal jejich otec ve válce, až po historiky zkoumající šedé zóny kolaborace.“
Archiv obsahuje spisy válečných zločinců, přibližně 20 000 Nizozemců, kteří narukovali do německých ozbrojených sil, a údajných členů Národněsocialistického hnutí (NSB), nizozemské nacistické strany.
Zveřejněný seznam má podle RTÉ 32 milionů stran. Zákon omezující přístup veřejnosti vypršel 1. 1. 2025.
Obsahuje všechny vyšetřované, i ty nevinné
Zveřejněný seznam obsahuje však také jména lidí, kteří byli shledáni nevinnými. Důvodem je skutečnost, že archiv je tvořen spisy Zvláštní jurisdikce, která od roku 1944 vyšetřovala podezřelé z kolaborace.
V online databázi jsou pouze jména podezřelých (a také datum a místo jejich narození), která lze vyhledávat jen podle konkrétních osobních údajů. Neuvádí, zda byla konkrétní osoba shledána vinnou, ani z jaké formy kolaborace byla podezřelá.
Uživatelům však napoví, o jaký spis si mají požádat, aby tyto informace zjistili, pokud navštíví Národní archiv. Lidé, kteří mají přístup k fyzickým spisům, musí deklarovat oprávněný zájem o jejich prohlížení.
Množství informací zpřístupněných online bude omezeno vzhledem k obavám o soukromí a ti, kdo archiv navštíví osobně, si nebudou moci pořizovat kopie. Na internetových stránkách databáze se uvádí, že osoby, které by mohly být stále naživu, nejsou na internetu jmenovány.