Nizozemský premiér Mark Rutte, věrný spojenec Kyjeva a kritik ruského prezidenta Vladimira Putina, nahradí Jense Stoltenberga ve funkci šéfa NATO. Uvedla to podle agentury Reuters a deníku The Guardian v úterý nizozemská národní televizní stanice NOS.
Stoltenberg ve svém projevu na tiskové konferenci po boku amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena ve Washingtonu zprávu médií nepotvrdil ani nevyvrátil. „S oznámením maďarského premiéra Viktora Orbána je myslím zřejmé, že jsme velmi blízko závěru … vybrat příštího generálního tajemníka. A to je myslím dobrá zpráva,“ řekl novinářům a zároveň pochválil Rutteho.
„Myslím, že Mark je velmi silný kandidát. Má mnoho zkušeností jako předseda vlády. Je to můj blízký přítel a kolega, a proto pevně věřím, že aliance velmi brzy rozhodne o mém nástupci,“ dodal. „A to bude dobré pro nás všechny, pro NATO i pro mě.“
Dutch Prime Minister Mark Rutte will succeed Jens Stoltenberg as NATO chief, Dutch national broadcaster NOS has reported, after Hungary and Slovakia backed himhttps://t.co/YK1ZpGH8ec
— RTÉ News (@rtenews) June 18, 2024
Před příštím generálním tajemníkem NATO bude stát úkol udržet podporu spojenců pro boj Ukrajiny proti ruské invazi. A zároveň se také vyvarovat jakékoli eskalace, která by mohla vojenskou alianci vtáhnout přímo do války s Moskvou.
Silná podpora Ukrajiny a kritika Ruska
Během dvou let od zahájení ruské invaze byl Rutte jednou z hnacích sil evropské vojenské podpory Ukrajině. Opakovaně zdůrazňoval, že k zajištění míru v Evropě je podle jeho slov naprosto nezbytná porážka Ruska na bojišti, připomíná agentura Reuters.
Nizozemsko pod jeho vedením v poslední době zvýšilo výdaje na obranu nad hranici 2 procenta HDP, která je požadována po členech NATO. Také poskytlo Kyjevu stíhačky F-16, dělostřelectvo, bezpilotní letouny a munici a rovněž výrazně investovalo do vlastní armády.
Rutteho podporu Ukrajině podtrhuje jeho kritika Ruska a jeho prezidenta Vladimira Putina. Nizozemsko činí Rusko odpovědným za sestřelení letu MH17 nad východní Ukrajinou v červenci 2014. Při něm zahynulo všech 298 cestujících a členů posádky, z nichž 196 bylo z Nizozemska.
Orbán nakonec Rutteho podpoří
Několik hodin před zveřejněním zprávy NOS podpořily kandidaturu Rutteho Maďarsko a Slovensko. Tím byla odstraněna zásadní překážka na jeho cestě do čela NATO.
NATO rozhoduje na základě konsensu, takže každý kandidát potřebuje podporu všech 32 spojenců. Pouze Rumunsko, jehož prezident Klaus Iohannis se o funkci rovněž uchází, je stále oficiálně proti Rutteho kandidatuře. Členové aliance však podle The Guardian očekávají, že brzy odstoupí, neboť nezískal žádnou podporu.
Podpora Maďarska následovala po schůzce Orbána se Stoltenbergem z minulého týdne. Na ní se obě strany dohodly, že Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytnutí podpory Ukrajině, nicméně se na něm nebude podílet.
„Premiér Mark Rutte potvrdil, že tuto dohodu plně podporuje a bude ji podporovat i nadále, pokud se stane příštím generálním tajemníkem NATO,“ napsal Orbán na sociální síti X.
„Ve světle jeho slibu je Maďarsko připraveno podpořit kandidaturu premiéra Rutteho na post generálního tajemníka NATO.“
Slovensko, další člen NATO, jehož vláda je vnímána jako sympatizující s Ruskem, v úterý rovněž uvedlo, že je ochotno Rutteho podpořit. Prezident Peter Pellegrini na brífinku uvedl: „Slovenská republika si dokáže představit, že by podpořila nizozemského premiéra Marka Rutteho v čele aliance.“