Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství si v letošním roce odnesou profesoři David Julius a Ardem Patapoutian. Jejich objev ukazuje, jak pomocí receptorů nervových buněk vnímáme teplo, chlad, bolest i hmat. Informuje o tom oficiální stránka Nobelových cen.
Nobelova cena za fyziologii a lékařství byla 4. října udělena biochemikovi a molekulárnímu fyziologovi Davidu Juliusovi z University of California a molekulárnímu biologovi a neurovědci Ardemu Patapoutianovi ze Scripps Research Institute.
Jejich objev „odkryl jedno z tajemství přírody tím, že vysvětlil molekulární základ vnímání tepla, chladu a mechanické síly, což je zásadní pro naši schopnost cítit, interpretovat a interagovat s naším vnitřním a vnějším prostředím,“ píše se na oficiální stránce Nobelových cen.
Přesněji řečeno vědci objevili receptory, které umožňují teplotu nebo tlak přeměnit na signály, které se posléze dostanou do mozku.
Nejen, že se jedná dle Waltera Koroshetze z National Institute of Neurological Diseases and Stroke o elementární funkci nervového systému, ale také nás tyto senzory varují před nebezpečím, ať už třeba ohně nebo extrémního chladu, dodal pro ScienceNews neurovědec Abdel El Manira.
Přestože je to pro mnoho lidí samozřejmost, vědci tyto receptory hledali po mnoho let. „Všichni věděli, že existují, ale nikdo je nemohl najít,“ uvedl Koroshetz.
Každý přispěl svým dílem
K objevům se vědci dostali postupně. Juliusova práce s kapsaicinem, což je alkaloid, který může za pálivou chuť papriček, byla počátečním bodem. Posléze se ukázalo, že objevený kapsaicinový receptor také reaguje na teplo.
Tento receptor patří do skupiny tzv. iontových kanálů. V případě, kdy se k němu přiblíží kapsaicin, otevře se a umožní nabitým iontům vápníku vstoupit do buňky. To spustí signály, které jsou vysílány do mozku.
Julius uvedl, že některé z velkých pokroků začaly právě tím, že lidé jen následovali svou zvědavost, aniž by předem věděli, že by jednoho dne mohli být užiteční.
Receptor vnímající chlad, TRPM8, pak oba vědci objevili nezávisle. Práce Patapoutiana také vedla k objevu receptorů, které reagují na mechanické podněty.
Tyto objevy budou zásadní pro vývoj léčby chronické bolesti a dalších stavů, uvedl pro CNN profesor David Paterson. Co však zbývá ještě vědcům vyřešit je, jak mozek rozezná jednotlivé teplotní rozdíly.