V noci na neděli klesly teploty na většině našeho území pod bod mrazu. Nejchladněji bylo v Čechách, kde v některých údolích meteorologové naměřili až minus pět stupňů Celsia. Mnohem lépe bylo na Moravě a ve Slezsku, kde pomohl vítr a větší oblačnost.
V Polabí i kolem Prahy se mráz dotkl rozkvetlých stromů, což může znamenat škody pro ovocnáře. Nejvíce ohrožené jsou právě meruňky, které jsou v tuto dobu často v plném květu. Zlepšení by mohlo přijít v dalších dnech, ale ani noc na pondělí nebude bez rizika.
Do Česka dorazily jarní mrazy. Ovocnáři se proto snaží úrodu různými způsoby ochránit. Jedním z míst, kde v noci nespali, je Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský v Holovousech na Jičínsku➡️ https://t.co/HBQcqObVmM
— iROZHLAS.cz (@iROZHLAScz) April 6, 2025
📷 Adéla Kavříková / Český rozhlas pic.twitter.com/a4xtwaZmDu
Vítr a mraky částečně ochránily jižní Moravu. Například ve Strážnici nebo Kobylí teplota klesla jen mírně pod bod mrazu. Podobná situace byla i v okolí Olomouce nebo Ostravy. Pokud by se podobné podmínky udržely, škody by podle meteorologů nemusely být nijak výrazné.
Obavy jsou však na místě. Předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík připomíná, že „kvůli oteplujícímu se klimatu zůstávají stromy v zimním spánku déle, a jsou pak náchylnější vůči mrazivému počasí“. Pro pěstitele je aktuálně klíčové, jak se bude počasí vyvíjet na přelomu dubna a května.
S napětím je sledována i situace na vinicích. Přestože vinná réva zatím zůstává v bezpečí, může ji poškodit další vlna chladu. „Příroda rostlinám dá naději, ony se probudí a pak přijde rozmar, který je potrestá,“ řekl Radiožurnálu Martin Chlad, prezident Svazu vinařů. Loňské mrazy připravily některé vinaře v České republice téměř o veškerou úrodu.
Předpověď ČHMÚ počítá s tím, že ochlazení potrvá ještě několik dní. Nad ránem se mohou teploty stále držet pod nulou. Ovocnáři i vinaři tak zůstávají v pohotovosti. V mnoha případech jde o hodiny – a o úrodu.