Některá města podle televize BBC začínají stále častěji noční život vnímat jako nedílnou součást ekonomiky. Bary tam pak mohou za dohledu nočního starosty rozlévat alkohol až do pozdních nočních hodin. Montreal chce umožnit barům provoz až do ranních hodin. Informovala o tom i stanice CTV.
Řada měst po celém světě se snaží najít způsoby, jak nejlépe podpořit svou ekonomiku. Jedním z nich je umožnění dlouhého nočního života. V těchto městech proto úřady zavedly profesi takzvaného nočního starosty.
Noční starosta prosazuje zákony a opatření v oblasti nočního života. Hlídá například rušení nočního klidu a řeší bezpečnost v ulicích. Asi stovka světových měst pěstuje kulturu nočního života a noční starosta tam hlídá jeho negativní dopady.
Can 24-hour drinking zones transform a city? https://t.co/4sQarvLhJP
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 4, 2024
Patřím sem metropole Londýn či Sydney, ale hlavně New York. Druhé největší město Kanady, Montreal, plánuje podle BBC později v tomto roce zajít ještě dál. Vyčlení jednu čtvrt, v níž potrvá noční život nepřetržitě čtyřiadvacet hodin.
Město se v tomto inspirovalo Berlínem. Každý bar ve vyhrazené čtvrti, který dostane povolení, bude moci rozlévat alkohol až do rána. V současnosti musejí všechny tamní bary a kluby zavírat nejpozději ve 3:00 ráno.
Iniciativa bude dobrovolná a pokud se majitel podniku nebude chtít zapojit, ukončit provoz bude moci podle vlastního uvážení. Zatím není jasné, jakou čtvrt vedení města zvolí. Podle CTV ale bude blízko centra, kde je nejvíce rušno.
Má to pro a proti
Zástupci města očekávají, že tato strategie podpoří místní ekonomiku. Podle nich může 24hodinový noční život přinést další příjmy ve výší stovek milionů dolarů. „Je to příležitost pro ekonomický růst,“ uvedla městská radní Ericka Alneus.
Mirik Milan, bývalý noční starosta v Amsterdamu a spoluzakladatel poradenské společnosti pro noční život VibeLab, uvedl, že když město příjme noční život jako jeden ze svých klíčových kulturních statků, může to přinést místní ekonomice až miliardy.
„Má to obrovský dopad na město jako celek,“ řekl Milan. Město podle něj může například počítat se zvýšeným zájmem turistů, což je ovšem v dnešní době něco, proti čemu se snaží úřady bojovat a prodej alkoholu v noci regulovat.
„Jedním z nejsilnějších argumentů pro noční život je, že přitahuje talentované a kvalifikované pracovníky,“ vysvětlil spoluzakladatel VibeLab Lutz Leichsenring. Navíc je lákavý v době extrémního horka. Slibuje totiž mírnější podmínky.
Někteří provozovatelé nočních barů v Montrealu jsou však proti, obávají se totiž výtržností. Lidé jsou, jak sdělili BBC News, opilí už kolem jedné hodiny v noci. Další problém je nepřipravená infrastruktura. Veřejná doprava zkrátka celou noc v provozu není.