Plynovod Nord Stream 2 je připraven k exportu zemního plynu, oznámil dnes ruský prezident Vladimir Putin. Kontroverzní projekt dokončený v září podle něj v Evropě pomůže snížit cenu této suroviny, která dosáhla rekordních hodnot. Plynovod čeká na souhlas německých úřadů.
Druhá ze dvou potrubních linek plynovodu Nord Stream 2 byla podle Putina naplněna plynem. „Chtěl bych pogratulovat Gazpromu a vašim partnerům v projektu Nord Stream 2 k dokončení prací a vytvoření této další velké páteřní trasy a k tomu, že je připravena k provozu,“ řekl ruský prezident na zasedání vlády, kterého se zúčastnil šéf Gazpromu Alexej Miller.
Německý energetický regulační úřad v listopadu zastavil proces certifikace plynovodu s tím, že konsorcium bude muset v Německu založit dceřinou společnost, aby splnilo evropské předpisy pro regulaci energetického sektoru. V polovině prosince úřad uvedl, že v první polovině příštího roku plynovodu zelenou patrně ještě nedá.
Nord Stream 2 čelí kritice ze strany Spojených států a některých evropských zemí, podle nichž chce Moskva tohoto projektu využít jako geopolitické zbraně ke zvýšení závislosti Evropské unie na Rusku. Trasa plynovodu navíc obchází Ukrajinu, která tak zřejmě přijde o poplatky za tranzit ruského plynu.
Plynovod za 11 miliard dolarů (242 miliard Kč) vybudoval Kremlem kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom a polovinu nákladů zaplatily evropské energetické společnosti.
Evropa letos zažívá prudký růst cen zemního plynu. Moskva se v této souvislosti stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek plynu snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému schválení provozu plynovodu Nord Stream 2. Rusko taková obvinění odmítá a odběratelé v evropských zemích potvrzují, že dostávají od Gazpromu tolik plynu, kolik si objednali.
Podle Moskvy k růstu cen plynu přispívá vedle vysoké poptávky například i růst cen zkapalněného zemního plynu (LNG), který Evropa dováží z mimoevropských oblastí. Místopředseda ruské vlády a ministr energetiky Alexandr Novak tento týden řekl, že prudký růst cen suroviny lze přičíst i chybným rozhodnutím evropských politiků a neschopnosti dohodnout se na dlouhodobých smlouvách.
Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Dříve vybudovaný podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.