První mše v katedrále Notre Dame od roku 2019 představuje symbol obnovy a odolnosti Paříže. Renovace historického skvostu přilákala pozornost věřících, turistů i představitelů veřejného života.
Po pěti letech od ničivého požáru se katedrála Notre Dame opět stává duchovním centrem Paříže. První mše, sloužená arcibiskupem Laurentem Ulrichem, proběhla za účasti duchovních, politiků a dalších významných hostů. Událost není jen náboženským aktem, ale také oslavou kulturního a historického odkazu, který Notre Dame představuje. Podle deníku The Hill na rekonstrukci přispěly dary z celého světa ve výši téměř jedné miliardy dolarů.
Večer pak následovala veřejná mše, na kterou se vstupenky rozprodaly během pouhých 25 minut. Početné davy přihlížely události i z nábřeží Seiny, což dokazuje trvalý význam katedrály nejen pro věřící, ale i pro širokou veřejnost.
Moment historique. Ensemble nous avons rebâti Notre-Dame. Cœur de Paris. Âme de la France. Joyau de l’humanité. pic.twitter.com/Bo3dGuiDMX
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) December 7, 2024
Náročná cesta obnovy
Proces rekonstrukce byl plný výzev. Vedle pandemie COVID-19 práce zpomalily problémy s kontaminací olovem, které bylo uvolněno během požáru. Přesto architekt Philippe Villeneuve, který na projekt dohlížel, nazývá obnovu triumfem lidské tvořivosti a odhodlání. „Nešlo jen o rekonstrukci budovy, ale o obnovu duše národa,“ uvedl.
Moderní technologie, včetně termokamer a mlžného systému, byly přidány, aby zabránily podobným katastrofám v budoucnu. Katedrála, která dříve přivítala 12 milionů návštěvníků ročně, je nyní připravena zvládnout až 15 milionů, píše ABC News.
Duchovní i kulturní význam
Obnovený interiér katedrály překvapuje čistotou a krásou. Vyčištěné zdi z vápence a renovovaná vitrážová okna vrhají barevné vzory do hlavní lodě, což činí atmosféru ještě působivější. „Nikdo z nás ji v tomto stavu nikdy neviděl. Je to více než obnova – je to znovuzrození,“ uvedl rektor Notre Dame Olivier Ribadeau Dumas.
Mše spojená s posvěcením nového bronzového oltáře zdůraznila duchovní návrat katedrály k jejím kořenům. Oltář obsahuje relikvie pěti světců spojených s Paříží, včetně svaté Kateřiny Labouré a svatého Karla Foucaulda, což potvrzuje pokračující tradici zakotvenou v historii.
Naděje pro budoucnost
Notre Dame se po obnově stává znovu symbolem národní jednoty. Prezident Emmanuel Macron, který slíbil dokončení rekonstrukce během pěti let, označil tento projekt za „náraz naděje“ pro Francii. Událost připomněla, že Notre Dame není jen místem modlitby, ale i symbolem odhodlání a spolupráce.
Obnovená katedrála navíc plánuje osmidenní oslavy, tzv. „oktávu“, zahrnující tematické bohoslužby pro místní věřící i zahraniční poutníky.