Účty za energie v typické britské domácnosti v následujícím roce nepřesáhnou 2 500 liber. Při oznámení nového plánu na zlevnění energií to slíbila nová britská premiérka Liz Truss. Velká Británie se snaží vyhnout scénáři, kdy si lidé nebudou moct kvůli zvyšujícím se cenám vyvolaným válkou na Ukrajině dovolit zaplatit elektřinu nebo plyn. Stát si však pravděpodobně půjčí až 150 miliard liber. Informoval o tom server BBC a CNN.
Ve Velké Británii by mohl od října účet za energie typický pro britskou domácnost vzrůst z 1 971 na 3 549 liber. Také z toho důvodu zahájila nová britská premiérka Liz Truss svůj úřad zveřejněním cílevědomého plánu týkajícího se právě cen plynu a elektřiny. „Snažíme se mířit na kořeny problému tak, abychom se ve stejné pozici už nikdy znovu neocitli,“ vzkázala obyvatelům Británie. Ulevit chce Truss od vysokých cen energií také britským podnikům.
Není dosud jasné, jak dlouho by měla podpora státu ve výši 150 miliard liber platit. Nejspíše si na ni však bude muset Velká Británie půjčit. Premiérka Liz Truss totiž odmítla zavést navýšení daní pro firmy dodávající plyn i elektřinu. Prozatím nebere v úvahu ani zvýšení daně z příjmu. „Podle mě není správné přitěžovat společnostem investujícím v Británii ve chvíli, kdy potřebujeme, aby ekonomika rostla,“ okomentovala podle serveru CNN Business situaci Truss.
Stejně jako ostatní státy Evropy se i Velká Británie snaží zmírnit dopady zdražování cen energií, kvůli trvající válce na Ukrajině. Ke zdražování pak přispělo především rozhodnutí Ruska utáhnout kohoutky plynovodu Nord Stream 1 vedoucího do Německa. Ruský prezident Vladimir Putin se tím snaží západním státům oplatit sankce uvalené na Rusko. Informoval o tom server BBC.
Podle britské centrální banky zamíří letos ekonomika Velká Británie do recese
Peníze si musí Velká Británie půjčit proto, aby mohla firmám dodávajícím energie kompenzovat rozdíl mezi cenou nabízenou zákazníkům na trhu a tou, za kterou plyn nebo elektřinu nakupují. Nová půjčka, slibované škrty na daních a extra výdaje za obranu přislíbené novou premiérkou by však mohly do budoucna odradit investory. Ti by mohli Británii začít vnímat jako příliš nespolehlivého partnera. Letos už například libra oproti americkému dolaru ztratila na hodnotě o 15 procent.
As your Prime Minister, I am confident that together we can ride out the storm, rebuild our economy and become the modern, brilliant Britain that I know we can be.
— Liz Truss (@trussliz) September 6, 2022
I will take action every day to make that happen 🇬🇧 pic.twitter.com/1Moqm3cSwu
Banka Anglie rovněž oznámila, že Británie míří do recese. Není podle ní také jasné, co se stane po odstranění zastropování cen energií. Plán Liz Truss by však dle ní mohl snížit rostoucí ceny. Plán pak zahrnuje také pomoc podnikům, jejíž systém však bude o něco komplikovanější. V balíčku je pro byznysy vyhrazeno asi 60 miliard liber. Každá britská domácnost by také měla dostat jednorázový příspěvek ve výši 400 liber. Přislíbila ho ještě minulá vláda Borise Johnsona.