Ekonomická data zveřejněná čínskými úřady ve středu ukázala nejprudší pokles importů a exportů od jara roku 2020. Tehdy totiž tamní ekonomiku zasáhla začínající pandemie koronaviru. Důvodem špatných výsledků jsou především trvající přísné proti-pandemické restrikce, ale také klesající zahraniční poptávka po čínském zboží. Informoval o tom server Al Jazeera a Bloomberg.
Hodnota importů klesla v Číně o 10,6 procenta, zatímco exporty se propadly o 8,7 procenta. Nejnovější obchodní data zveřejněná čínskými úřady ve středu proto navazují na špatné výsledky z listopadu. Tehdy totiž tamní Index nákupních manažerů (PMI) poukazující na ekonomickou aktivitu poklesl druhý měsíc v řadě. Čínská ekonomika proto spadla na nejnižší úroveň od začátku světové pandemie v roce 2020. Jedná se zároveň o nejprudší pokles importů a exportů od února a května stejného roku.
Důvodem dlouhodobě zpomalující ekonomiky jsou podle serveru Al Jazeera například přísné restrikce usilující o eliminaci pandemie. Kombinace uzávěr, masového testování a uzavírání hranic totiž čínskou ekonomiku oslabilo. Příliš efektivní přitom nejsou opatření ani proti zastavení šíření nákazy. V listopadu také tamní úřady rozhodly o omezení produkce ve velkých industriálních městech, jako je Šanghaj, Peking nebo Čcheng-tu. Taková strategie je spojená s takzvanou politikou nulového koronaviru, kterou od začátku pandemie prosazuje čínský prezident Si Ťin-pching.
Druhým největším faktorem zpomalujícím čínskou ekonomiku je pokles globální poptávky po čínských produktech. Důvodem je především trvající strach z recese a světová ekonomická krize způsobená mimo jiné válkou na Ukrajině.
Do budoucna by se proto čínské politbyro podle serveru Bloomberg „chtělo zaměřit na rozšíření domácí poptávky a upřednostnění fundamentální role spotřeby a investice.“ Pokles v zahraniční poptávce bude totiž nejspíše pokračovat i v novém roce. Především také kvůli tomu, že čínské společnosti tradičně zavírají na lunární Nový rok.
Čína letos na cíl ekonomického růstu o 5,5 procenta nedosáhne
Hodnota exportů podle nejnovějších statistik klesla na hodnotu 296 miliard dolarů. Takového čísla naposledy dosáhla letos v dubnu, kdy čínské úřady kvůli šíření koronaviru uzavřely v Šanghaji továrny, silnice i přístavy. Začátkem prosince by přitom za normálních podmínek vývoz naopak rostl, a to kvůli zvýšené poptávce před Vánoci. Ekonomové proto také odhadují, že Čína letos dosáhne ekonomického růstu v hodnotě tří procent. Původně si přitom tamní vláda vytyčila cíl růstu o 5,5 procenta.
China ends policy of locking all people with Covid symptoms inside quarantine centres, a major shift following widespread protests https://t.co/nfaDrhxn8c
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) December 7, 2022
Případné zlepšení by čínskou ekonomiku mohlo čekat po uvolnění některých proti-pandemických restrikcí. Nedávné masové protesty totiž přinutily tamní úřady přistoupit k uvolnění některých opatření. Čínská vláda také minulý týden zveřejnila plán na naočkování milionů lidí ve věku 70 až 80 let. Třetí dávku očkování proti koronaviru totiž podle Národní zdravotnické komise v Číně obdrželo pouze asi 40 procent obyvatelů nad 80 let.