Na španělské La Palmě v pátek vytekla láva z nově vzniklé trhliny v sopce Cumbre Vieja. Další proud roztavené horniny vzbudil obavy úřadů z pokračujícího ničení ostrova, zatímco jemný popel přiměl místní obyvatele k nošení ochranných brýlí a respirátorů, informovala agentura Reuters a další servery.
Řeka rozžhavené lávy se plazila z kopce od nové trhliny, která se ve čtvrtek pozdě večer otevřela asi 400 metrů severně od místa primární erupce.
Od 19. září, kdy sopečná erupce začala, v oblasti vzniklo několik průduchů. Vulkanologický ústav na Kanárských ostrovech však poslední puklinu popsal jako nové „ohnisko erupce“.
„Máme obavy ohledně cesty tohoto nového toku směrem k moři, i když očekáváme, že se během několika příštích hodin spojí s tím předchozím,“ řekl předseda ostrovní rady La Palmy Mariano Hernández Zapata.
„Čeká nás další drama, musíme se postarat o další lidi,“ prohlásil na tiskové konferenci. Podle jeho vyjádření láva přes noc pohltila další domy.
Od začátku erupce bylo evakuováno asi 6000 lidí, kteří se ještě nevrátili domů. Sopečná činnost zničila více než 800 budov včetně domů, kostelů a škol.
Cumbre Vieja vyvrhla 80 milionů metrů krychlových roztavené horniny, informoval prezident Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres. Ve srovnání s poslední velkou erupcí před 50 lety se jedná o dvojnásobné množství v polovičním čase.
Podle úřadů by láva proudící do moře mohla vyvolat exploze a vznik toxických plynů. Záchranná služba Kanárských ostrovů naléhavě vyzvala všechny, kteří jsou venku, aby si našli bezpečné místo k úkrytu.
Místní obyvatelé žijí ve strachu
Obyvatelé města Los Llanos de Aridane, jednoho z nejhůře zasažených míst na ostrově, začali nosit deštníky a brýle. Chrání se tak před sopečným prachem, který pokrývá ulice a vznáší se ve vzduchu.
„Včera v noci mi popel hodně podráždil oči, musela jsem použít oční kapky a pálila mě kůže,“ postěžovala si pětačtyřicetiletá ošetřovatelka Matilde González Tavarez, která navštívila svou matku v pečovatelském domě v Los Llanos.
„Je to bezmocnost, strach, nejistota. Nevíte, co přijde,“ řekla, zatímco uklízeči za ní oprašovali koberec od černého popela.
Šestapadesátiletý Juan Antonio Pérez González, který ve městě provozuje květinářství, se obává, že to nejhorší teprve přijde.
„Nemohu předstírat, že je to dobré, ani vám sdělit dobré zprávy, protože tohle je kalamita,“ řekl agentuře Reuters. Dodal, že řada obyvatel se chystá sbalit a z města odjet.
La Palma je domovem zhruba 85 000 lidí, přičemž většina z nich pracuje v zemědělství nebo cestovním ruchu.