Nová strategie Severoatlantické aliance na dalších deset let, kterou mají schvalovat lídři zemí NATO tento týden na summitu v Madridu, by měla pod ochranný deštník aliance nepřímo zahrnout i dvě španělské enklávy v Africe – Ceutu a Melillu. Informoval o tom dnes deník El País a další španělská média s odkazem na nejmenované zdroje ministerstva obrany. Zprávu potvrdil mluvčí vládních socialistů Felipe Sicilia. Mluvčí španělské vlády Isabel Rodríguezová a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se k tomu dnes nevyjádřili.
Podle deníku El País by nový strategický koncept NATO měl výslovně zmínit ochranu „svrchovanosti a územní celistvosti“ členských zemí jako základní poslání aliance. To španělský deník vykládá i tak, že pod ochranu by se měla dostat rovněž dvě španělská autonomní města v Africe.
Podle agentury EuropaPress zprávu potvrdil mluvčí vládních socialistů Felipe Sicilia. Podle něj summit NATO v Madridu „zahrne poprvé pod ochranný deštník Severoatlantické aliance Ceutu a Melillu, takže pro naši zemi je to velmi důležitý summit“. Mluvčí kabinetu socialistického premiéra Pedra Sáncheze se ale dnes nevyjádřila, zda ve strategickém dokumentu bude zmínka o španělských městech v Africe. Podle ní však migrace patří k velkým globálním výzvám, které se dostanou na jednání summitu.
Ceuta i Melilla sousedí s Marokem, z něhož na španělské území ilegálně přechází migranti z Afriky. V pátek při dalším z hromadných ilegálních pokusů o překonání dvojitého valu a vysoké bariéry zemřelo na hranici Maroka a Melilly 23 migrantů, podle marockých nevládních organizací jich bylo 37.
Severoatlantická smlouva, která je zakládajícím dokumentem NATO, v článku pět mimo jiné uvádí, že ozbrojený útok proti jedné nebo více ze smluvních stran bude považován za útok proti všem členům aliance. Článek šest ale vymezuje teritoriální působnost článku pět. Ze Španělska tak pod ni spadají například i Kanárské ostrovy, nikoli však dvě jeho enklávy v Africe. To by měl podle deníku El País změnit nový strategický koncept.
Generální tajemník NATO Stoltenberg dnes odmítl upřesnit, zda Ceuta a Melilla jsou již dnes pod ochranou NATO. Podle něj je aktivace kolektivní obrany vždy politické rozhodnutí. Podobně se Stoltenberg vyjádřil v pátek pro španělskou stanici Cadena Ser. Tehdy uvedl, že je přesvědčený, že spojenci budou po boku Madridu v případě, že by čelil hrozbě či napadení.
Španělsko a některé další země chtějí do strategického konceptu aliance zakotvit i závažnost hrozeb z jihu, která souvisí například s rostoucím ruským vlivem v Africe či s působením teroristických islamistických skupin, včetně organizace Islámský stát, v některých afrických zemích. S ozbrojenými konflikty a chudobou v Africe pak souvisí i nelegální migrace, s níž se rovněž potýkají zejména jihoevropští členové NATO.