Podle nové studie splní Čína vlastní cíle v oblasti větrné a solární energie rychleji, než se očekávalo. Největší znečišťovatel planety tak může být největší hybnou silou omezující dopady globálního oteplování. V zemi však rychle rostou i nové uhelné elektrárny. Informovala o tom televize BBC.
Podle zprávy nezávislé výzkumné skupiny Global Energy Monitor (GEM) splní Čína stanovené cíle na rok 2030 v oblasti větrné a solární energie s předstihem pěti let. Stává se tak největší nadějí v boji proti globálnímu oteplování.
Čína je největším uživatelem uhlí, které využívá hlavně pro výrobu elektřiny, a je považována za největšího znečišťovatele planety. Uhlí je přitom zodpovědné za 69 procent emisí oxidu uhličitého vypouštěného druhou největší ekonomikou světa.
China’s green power surge offers hope on climate change warming https://t.co/jQAmfOCGro
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 29, 2023
Současně je však Čína často považována za klíč ke snižování světových emisí oxidu uhličitého a v boji proti klimatickým změnám, upozornila televize BBC. Podle studie vypracované GEM má Čína více instalovaných solárních panelů než zbytek světa dohromady.
Co se větrných elektráren týče, jejich počet v zemi od roku 2017 zdvojnásobila. To je však podle studie pouze začátek. Čína tento sektor rozšiřuje takovou rychlostí, že množství solárních i větrných elektráren v roce 2025 zdvojnásobí, stojí dále ve zprávě.
Dobré vyvažuje špatným
Čína v takovém případě rozšíří globální flotilu světových turbín o 50 procent. Počet velkých solárních instalací na světě rozšíří o 85 procent v porovnáním se současnými úrovněmi. Svou roli v tom sehrály vládní dotace a zelená politika jednotlivých provincií.
V loňském roce vynaložil celý svět na větrnou a solární energii přes půl biliardy dolarů, z toho 55 procent tvořila Čína. „Věříme, že to poskytne základ pro dosažení vrcholu čínských emisí uhlíku dříve než v roce 2030,“ řekl jeden z autorů zprávy Martin Weil.
Čínský prezident Si Ťin-pching v roce 2021 slíbil, že Čína nainstaluje do roku 2030 1200 gigawattů solární a větrné energie. Této cíl bude podle zprávy GEM překonán už v roce 2025 zejména díky solární energii.
Stále však zůstává problém, jakou úlohu budou mít v budoucnu v Číně uhelné elektrárny. V loňském roce tam vyrostly dvě nové uhelné elektrárny týdně, mnohdy v areálu větrných turbín a solárních panelů jako záložní zdroje.