Vědci už delší dobu vědí, že kočkovité šelmy neloví pouze na souši. Stále je toho ale mnoho, co o „rybařících“ kočkovitých šelmách není známo. Kamerové pasti nyní pomohly odhalit tajemství lovu kočky rybářské. Informuje o tom server ScienceNews.
„První podrobný pohled na to, jak kočky rybářské loví,“ říká dle serveru spoluautorka studie a bioložka Tiasa Adhya. Před více jak deseti lety spoluzaložila projekt The Fishing Cat Project.
Studie, jež se objevila v časopise Mammalia, se týká, jak již bylo řečeno, asijské kočky rybářské (Prionailurus viverrinus). Dle serveru pražské ZOO je dvakrát větší než domácí kočka a může vážit až 15 kg. V noci obchází potoky, bažiny a močály a pátrá po rybách.
K tomu je navíc dobře adaptována. Má totiž částečně zatažitelné drápy a dvouvrstvou srst, která jí pomáhá zůstat v suchu. Je výborný plavec, nemá ale vždy dle vědců stejnou loveckou strategii. Ta se mění v závislosti na tom, jak hluboká je voda.
Do projektu zapojili vědci i místní a nazvali iniciativu „Know Thy Neighbor“ (Poznej svého souseda). Více než 20 lidí žijících v blízkosti tří hlavních lokalit jejího výskytu na východním pobřeží Indie bylo vyškoleno, aby ve svém okolí instalovali kamerové pasti, píše server ScienceNews.
„Kočka rybářská přemýšlí stejně jako rybář. Oba neustále myslíme na to, kde jsou ryby,“ říká pro server jeden z lidí zapojených do projektu, rybář Subas Behera.
Studentka Divyajyoti Ganguly, druhá autorka studie, posléze analyzovala 197 videí pořízených kamerovými pastmi v letech 2016 až 2018.
Jejich počty na světě nejsou známy
Přestože kamery zaznamenaly několik kočkovitých šelem, doposud nebylo provedeno sčítání v žádné z deseti zemí, ve kterých se tato kočkovitá šelma vyskytuje. Není tak jasné, kolik jich na světě žije.
Analýza ukázala, že v hluboké vodě téměř v 52 procentech času zůstávaly šelmy na místě a čekaly a jen v 3,9 procentech času po kořisti skočily. Šelma si tak dobře rozmyslí, než skočí, říká Adhya. Pomáhá jim to tak šetřit energii a zvýšit šance na úspěch při útoku.
Oproti tomu v mělké vodě se jejich chování změnilo. Byly čilejší a zvolily aktivní způsob lovu v asi 96 % času.
„Rozšiřuje to a upřesňuje naše znalosti o semiakvatické povaze kočky rybářské,“ říká pro ScienceNews ekolog Jim Sanderson.
Přizpůsobena je k takovému způsobu života ještě kočka plochočelá (Prionailurus planiceps), taktéž z jihovýchodní Asie. Při lovu ryb ale byli také spatření jaguáři v Brazílii.