Vrány jsou neuvěřitelně chytré. Vědci již zjistili, že tito elegantní tmaví ptáci mají primární neboli smyslové vědomí. Díky tomu dokáží spojovat vzpomínky a přemýšlet o minulosti a přítomnosti. Nedávno publikovaná práce v časopise The Journal of Neuroscience rozšiřuje bohaté poznatky o těchto chytrých tvorech. Vědci v ní zjistili, že vrány jsou schopny chápat pojem nula.
Nula je poměrně nedávný matematický vynález. Mnoho starověkých číselných soustav neobsahovalo číslo, které by pojmově odpovídalo dnešní nule. Tato skutečnost činí nově objevenou schopnost vrány ještě působivější.
Vědci z univerzity v německém Tübingenu věděli, že vrány mají určité neurony, které se rozsvítí, když vidí zobrazené určité množství. Například u jedné, dvou, tří, nebo čtyř teček. Bylo tedy již známo, že vrány dokáží tyto číselné veličiny od sebe odlišit. Nikdo ale nevěděl, zda podobně reagují i na zobrazení nulového počtu teček.
Výzkumníci naučili vrány hrát počítačovou hru, při níž jim byly postupně ukazovány dva displeje na nichž byly nula až čtyři tečky. Úkolem vran bylo správně určit, zda mají oba displeje stejný počet teček jako ostatní. Během hry vědci sledovali jejich mozkovou aktivitu.
Vrány chápou nulu jako nejmenší číselnou hodnotu na číselné řadě
Díky „počítačové hře“ bylo zjištěno, že mozky vran skutečně mají specifické neurony, které se rozsvěcují pro „nulu“. To nebyl ale jediný objev. Když tým zjistil, kdy vrány v úkolu selhaly – například když zaměnily 0 teček za jednu – dokázal odhalit, jak sofistikované je jejich chápání.
Pokud šlo o nulu, ptáci ji častěji zaměňovali za zobrazení s jednou tečkou než za zobrazení se dvěma nebo více tečkami. Spoluautor Andreas Nieder uvedl, že „Tento efekt by se dal očekávat pouze v případě, že vrány dokáží chápat prázdnou množinu jako nejmenší číselnou hodnotu na číselné řadě.“
Nieder uvedl, že nejúžasnější na tomto objevu je to, jak moc se mozky vran liší od mozků opic. Vysvětlil, že oba druhy se od sebe oddělily asi před 320 miliony let a že ptáci nemají neokortex jako savci. I přesto se u ptáků zcela nezávisle vyvinula schopnost abstraktní numerické konceptualizace.