Američtí vědci vymysleli technologii, která přemění vodní páru na sladkou vodu. Vodní páry nad oceány se nachází téměř neomezené množství a podle studie to nezmění ani globální oteplování. Technologii proto lze označit za udržitelné řešení, jak zásobovat pitnou vodou lidi v suchých a chudších oblastech. Informoval o tom web ScienceAlert.
Na Zemi není dostatek pitné vody. Z velké části znečištěná sladká voda je zastoupena pouze 3 procenty, zbytek tvoří voda slaná. Klimatologové očekávají horšící se situaci kvůli globálnímu oteplování.
Vysoké teploty vedou k extrémním suchům, které připravují poškozenou půdu o zásoby podzemní vody i povrchovou vláhu. To povede k preventivnímu šetření sladkou vodou v rozvojových státech a ke krizi v chudých oblastech, kde jejím nedostatkem trpí nejvíce lidí.
New Technology Could Tap Into a Virtually Limitless Supply of Fresh Water https://t.co/jryjUtWEgJ
— ScienceAlert (@ScienceAlert) December 25, 2022
Pokud chce lidstvo pít a sprchovat se, musejí vědci najít další sladkovodní zásoby. Sice používáme technologie pro její odsolování anebo recyklaci, to ovšem podle vědců v boji proti nedostatku vodních zásob nestačí.
Existuje však jeden téměř neomezený a prozatím nevyužitý sladkovodní zdroj, píše server ScienceAlert. Nová studie publikovaná v časopise Scientific Reports popisuje přeměnu vodní páry nad oceány na pitnou vodu.
Řešení, které jsme hledali
Vědci navrhli konstrukci s šířkou 210 metrů a výškou 100 metrů, tedy velikostí srovnatelnou s výletní lodí. Konstrukce by transportovala vlhký vzduch těsně nad oceánskou hladinou na blízkou pevninu.
Tam by vodní páru na kapalinu kondenzovaly chladící systémy. Technologie by přitom fungovala na bázi větrné či solární energie. Vědci bez podrobností o designu uvedli, že jedna taková konstrukce by mohla pokrýt průměrnou denní spotřebu pitné vody asi 50 000 lidí.
Za obrovskou výhodou projektu lze označit jeho udržitelnost. Vědci zvažovali vliv klimatických změn na vodní páru nad oceány a zjistili, že jejich technologie bude fungovat nehledě na vysoké teploty a sucho.
„Klimatické projekce ukazují, že tok oceánských par se časem jenom zvýší, což zajistí ještě větší zásobu pitné vody,“ vysvětlila postgraduální studentka Afeefa Rahman na Univerzitě Illinois v Urbana Champaign.
Rahman dodává: „To nám poskytuje velmi potřebné a efektivní přizpůsobení se změně klimatu, zejména pak zranitelným populacím žijícím v suchých a polosuchých oblastech světa.“