Ztráta ledu v Grónsku odhaluje ostrovní přírodní zdroje a těžebním společnostem zpřístupňuje některé z největších nevyužitých zásob prvků vzácných zemin. Ustupující led na největším ostrově světa by ve skutečnosti mohl být podle televize CNBC začátkem minerální zlaté horečky.
Grónsko je rozlehlý, ale řídce osídlený ostrov ležící mezi Severním ledovým a severním Atlantickým oceánem.
Autonomní území pod správou Dánska je známé svým nerostným bohatstvím důležitým pro výrobu baterií do elektromobilů, technologie na uskladňování energie, větrných turbín, polovodičů, chytrých mobilních zařízení nebo bojových letadel.
Greenland’s melting ice is clearing the way for a mineral ‘gold rush’ https://t.co/VUl9pqj3Ee
— CNBC (@CNBC) January 17, 2025
Na ostrově se nachází ložiska 32 surovin s vysokým nebo středním potenciálem, uvedla ve zprávě z roku 2023 organizace Geological Survey of Denmark and Greenland (GEUS). Jedná se o lithium, grafit, titan, platinové kovy nebo niob. Grónsko má také významná ložiska tantalu, hafnia, uranu a zlata.
Jedná se o minerály důležité pro energetický přechod a odklon od fosilních paliv. Nevyužitá ložiska teď odkrývá změna klimatu.
Velká analýza historických satelitních snímků provedená v roce 2024 vědci z britské Univerzity v Leedsu ukázala, že Grónsko se stále více zelená. Části Grónského ledového příkrovu a ledovce nahrazují mokřady, křovinaté oblasti a odkrývají se neúrodné horniny. Ostrov se mění obyvatelům před očima.
Vědci opakovaně varovali tvůrce politik před táním grónského ledu a s tím souvisejícími hrozbami zvýšení mořských hladin a dalších emisí skleníkových plynů. Jak ovšem upozorňuje CNBC, ustupující led hraje do karet těžebním společnostem.
Zájem o Grónsko jen poroste
„Vody kolem Grónska se každým rokem otevírají dříve a dříve a zavírají později a později. Je mnohem snazší dostat se do vzdálených míst na ostrově, než jak tomu bylo před 40 nebo 70 lety,“ uvedl Roderick McIllree, výkonný ředitel britské těžební společnosti 80 Mile, jež v Grónsku provozuje tři projekty. „Nyní se led ve velmi severních zeměpisných šířkách tvoří pravděpodobně jen tři nebo čtyři měsíce. Po zbytek roku ledové čepice ustupují a odhalují skály s potenciálními ložisky nerostů,“ dodal.
Tony Sage, generální ředitel společnosti Critical Metals Corporation, uvedl, že tání ledu z logistického hlediska projevilo těžební společnosti laskavost. Firma byla schopna dostat velké lodě až k ložisku v Tanbreez na jihu ostrova. Vytvoření fjordů o hloubce 80 metrů jí umožnilo použít místo přístavu plovoucí dok.
„Teď je to snazší. Když půjdete těžit do Ruska, například na Sibiř, je tam hodně permafrostu a ledu a pořád se tam daří těžit spoustu nerostů, stejně jako ropu a plyn. Takže ano, v Grónsku dojde k malé zlaté horečce,“ míní Sage.
Jediným problémem vedle drsného počasí a krajiny je nedostatečná infrastruktura. „Je to logistika. Dánové nikdy nepostavili železnici a nepostavili žádné silnice,“ uvedl Sage. „Jakmile se ocitnete mimo městečka, nejsou tam žádné silnice,“ dodal s tím, že mezi městy lze používat jen vrtulníky.
Zájem o Grónsko projevil i nový americký prezident Donald Trump, který nevyloučil k jeho získání ekonomickou ani vojenskou sílu.