Nové drama společnosti Netflix vyvolává kontroverzi. Seriál Jeffrey Dahmer má být drsný a necitlivý

1356
Nový seriál z produkce Netflix o sériovém vrahu Jeffreym Dahmerovi vyvolává kontroverze.
Nový seriál z produkce Netflix o sériovém vrahu Jeffreym Dahmerovi vyvolává kontroverze.

Seriál společnosti Netflix natočený podle skutečných událostí sleduje příběh sériového vraha Jeffreyho Dahmera. Mezi 70. a 90. lety minulého století zavraždil 17 mužů tmavé pleti. I přes vysokou sledovanost však drama čelí silné kritice. Podle rodin obětí i některých diváků je totiž seriál za účelem „vydělat co nejvíce peněz“ příliš „necitlivý a drsný“. Informoval o tom server BBC a Economic Times.

Mezi nejsledovanější seriály služby Netflix se od svého vydání 21. září řadí drama Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. První týden po zveřejnění ho vidělo na 196,2 milionů diváků a v 60 zemích světa je v současnosti nejpopulárnější tvorbou známé streamovací platformy. Krimi vyprávějící skutečný příběh sériového vraha Jeffreyho Dahmera však vyvolal i silnou kontroverzi. Staví se proti němu například sestra jedné z Dahmerových obětí Rita Isbell. Informoval o tom server BBC.

Seriál je totiž podle ní „necitlivý a drsný“. Zároveň Isbell dodala, že jí ohledně zveřejnění drama společnost nikdy nekontaktovala. Použila přitom její emocionální vystoupení u soudu z roku 1992. „Je smutné, že tvůrci seriálu chtějí na téhle tragédii pouze vydělat. To je zkrátka chamtivost,“ popsala dále své pocity pro Insider sestra chlapce, který byl Dahmerem zavřažděný ve svých 19 letech. Sériový vrah dohromady mezi roky 1978 a 1991 zabil 17 chlapců a mužů.

Na sociální síti Twitter se vůči seriálu silně ohradil také bratranec Rity Isbell. Podle rodin obětí by jim měla společnost Netflix také nabídnout alespoň část ze svého výdělku. V mnohých z nich totiž vyvolává opětovné trauma. Proti drama se silně postavila také LGBTQ+ komunita.

Většina z Dahmerových obětí, stejně jako on, byli totiž gayové, a tak společnost Netflix seriál zpočátku označila jako LGBTQ+. Tak se ale většinou pojmenovává tvorba, která komunitu zobrazuje pozitivně a podporuje ji. Po silné kritice proto streamovací služba nálepku odstranila.

Společnost Netflix obětovala přestnost kvůli drama, míní jedna z kritiček seriálu

Diváci však na seriálu oceňují především výborný výkon herců a také zvolený úhel pohledu. Příběh je totiž podle serveru Economic Times vyprávěný z pozice obětí, a ne Dahmera. Novinářka Anne E Schwartz však podle serveru BBC varovala před některými faktickými nesrovnalostmi, které se v seriálu objevily. Sama totiž v roce 1991 jako první o vražedném skandálu napsala. Podle ní tak společnost Netflix „obětovala přesnost kvůli touze po drama“. Například tak nesprávně vyobrazila tamní policii jako homofobní a rasistickou.

Společnost Netflix se zatím ke kritice podle médií nevyjádřila. Zareagovala však na kritiku jedné z členů natáčecího týmu. Produkční asistentka Kim Alsup totiž na Twitteru rovněž zveřejnila své pocity. Byla totiž jedna ze dvou jediných zaměstnankyň filmové crew tmavé pleti. Jejich nadřízení si přesto obě ženy pletli a opakovaně je nazývali stejným jménem.

„Byla to nejhorší show, na které jsem kdy pracovala,“ napsala podle serveru Hello Magazine. Mluvčí streamovací služby pak následně ve své reakci pouze poukázal na to, že mají všichni zaměstnanci Netflixu k dispozici wellness služby a terapii.

ZDROJBBC, Economic Times, Hello Magazine, Twitter, YouTube, Foto: Reuters
Předchozí článekNové ortézy pro Lucinku
Další článekBiden platí Rusku 100 milionů dolarů měsíčně za nákup uranu, vzdát se ho nechce