menu

1.8 C
Czech
Čtvrtek 2. ledna 2025

Davy lidí vítaly Nový rok na pláži v Riu i na náměstí v New Yorku

Po Evropě vítala nový rok ohňostroji a hudbou také Jižní a Severní Amerika. Statisíce lidí dorazily na slavnou pláž Copacabana v Riu de Janeiro, na plážích slavili Silvestra také v mexickém Acapulku či v Peru. Desítky tisíc lidí navzdory deštivému počasí vítali nový rok podle agentury AFP na newyorském náměstí Times Square. Mezi posledními slavili příchod nového roku na západním pobřeží Spojených států, ve starém roce ještě do 11:00 SEČ zůstávají na Havaji.

Bitcoin letos lámal rekordy. Jaké má vyhlídky na rok 2025?

Bitcoin, který před dvěma týdny překonal hranici 100 000 dolarů, má za sebou hvězdný rok plný rekordů, přičemž řada analytiků očekává růst nejpopulárnější kryptoměny i v roce 2025. Odborníci i tak vybízejí k obezřetnosti, a to zejména vzhledem k vysoké volatilitě, kdy cena bitcoinu může během pár dnů zaznamenat raketový růst, ale i výrazný propad.

Nové materiály najdou uplatnění v průmyslu i medicíně

Vítězné práce Ceny Wernera von Siemense v kategorii Nejlepší diplomová práce a Nejlepší disertační práce se zabývaly materiály a jejich úpravami.

Reklama

První místo v kategorii Nejlepší diplomová práce získala Ing. Senta Müllerová z Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci za práci s názvem Inkorporace antibiotik do biodegradabilních nanovlákenných vrstev pro nové medicínské aplikace, první místo v kategorii Nejlepší disertační práce získal Ing. Petr Hauschwitz, Ph.D., z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze za práci s názvem Velkoplošná funkcionalizace povrchů pomocí laserem vytvořených mikro- a nanostruktur.

Platí, že medicínský pokrok klade stále nové a vyšší požadavky na zdravotnické přístroje, nástroje, pomůcky a farmaceutické přípravky. Tyto vysoké nároky se mimo jiné týkají i procesu hojení a předcházení život ohrožujícím pooperačním komplikacím.

Reklama

Materiálové výzkumy, které probíhají v oblasti tkáňového inženýrství a regenerativní medicíny, v poslední době zaměřují svoji pozornost na nanovlákenné materiály. Ty mají mnoho unikátních vlastností, jako je například velký měrný povrch či struktura podobná nativní mezibuněčné hmotě. Avšak samotná nanovlákna i přes jejich výjimečné vlastnosti přestávají stačit. Zvýšit jejich efektivitu lze například pomocí různých povrchových modifikací či inkorporací aktivních látek do nanovláken.

Proti pooperačním komplikacím

Právě tímto směrem se v rámci své diplomové práce vydala Senta Müllerová. Vyvinula a otestovala nanovlákenný materiál s inkorporovaným antibiotikem, který by mohl být slibným řešením nebezpečných pooperačních komplikací v gastrointestinální chirurgii spojených s výskytem bakterií. Gastrointestinální chirurgické operace se provádějí již přes 200 let, a přesto doposud neexistuje žádný komerční výrobek, který by dokázal těmto nebezpečným pooperačním komplikacím účinně předcházet. To byla také jedna z hlavních motivací, proč si autorka toto téma vybrala.

Pooperační komplikací může být například únik obsahu střev přes střevní spoj, který může být způsoben bakteriemi, jež se v tomto místě nacházejí a degradují hojící se a nově vznikající tkáň. Nový materiál však dokáže těmto komplikacím předejít díky inkorporovanému antibiotiku – působí antibakteriálně a zároveň není pro buňky toxický. Jeho předností je i to, že se v lidském těle sám rozloží a není tak nutná reoperace a jeho vyjmutí.

Kdy se nový materiál stane běžnou pomůckou lékařů, zatím není jasné, autorka však bez ohledu na to pokračuje společně s vedoucí své práce Ing. Markétou Klíčovou v dalším výzkumu a vývoji. „Zkoušíme inkorporovat jiná antibiotika do nanovlákenných materiálů a následně budeme porovnávat tyto vyrobené materiály s materiály z mojí diplomové práce. Plánujeme také in vivo testy neboli testy na živém organismu, konkrétně na prasatech. Materiály musejí být takto otestovány, aby byly potvrzeny naše výsledky a aby byla potvrzena biokompatibilita vyrobených nanovlákenných materiálů,“ vysvětluje své další plány Senta Müllerová. Takto získaná data by následně měla pomoci urychlit přechod ke klinické studii na lidských pacientech.

Nové možnosti tvorby funkčních povrchů

V posledních letech se v odborných kruzích velmi mnoho pozornosti věnuje zkvalitnění výroby tzv. funkčních povrchů. Tato výroba totiž umožňuje výrazně pozměňovat povrchové vlastnosti široké škály materiálů. Docílit tak lze například superhydrofobních, antibakteriálních, ledofobních, samočisticích či antikorozních vlastností nebo snížení tření. Povrchy těchto materiálů jsou často po vzoru přírody tvořeny kombinací mikro- a nanostruktur.

Ale jak takovýchto struktur dosáhnout co nejefektivněji? Inovativním vícesvazkovým laserovým mikroobráběním. Klasickým jednosvazkovým laserem je totiž možné v řádu minut obrobit pouze zhruba jeden čtvereční centimetr. To samozřejmě omezuje jeho průmyslové využití tam, kde je třeba obrábět velké plochy. Petru Hauschwitzovi se podařilo vymyslet a uvést do praxe způsob, jak za pomoci laseru vyrábět velkoplošné periodické mikro- a nanostruktury rychle, přesně a ekonomicky. Nová technologie laserového mikroobrábění totiž využívá vícesvazkovou optiku, tedy speciální optiku pro dělení laserového svazku, která umožňuje paralelizaci obráběcích postupů, což ve výsledku znamená výrazné zrychlení výroby.

Důležité je zmínit také to, že skloubení postupů a technik použitých či vyvinutých v rámci této práce umožnilo v loňském roce vytvořit dva pozoruhodné světové rekordy – v rychlosti nanostrukturování a v počtu laserových svazků současně obrábějících materiál. „Díky kombinaci unikátního laserového systému PERLA, vyvinutého v HiLASE, s novým prototypem difrakčního optického elementu, jejž vyvinula izraelská hi-tech firma HOLO/OR, bylo demonstrováno paralelní nanoobrábění využívající více než 40.000 laserových svazků, s produktivitou nanostrukturování přes 1900 cm2/min. Díky tomu se stává průmyslová adaptace laserového nanostrukturování ve větším měřítku reálně použitelnou inovativní metodou pro rychlou a ekonomickou výrobu například superhydrofobních povrchů,“ popisuje Hauschwitzův zásadní přínos jeho školitel Ing. Tomáš Mocek, Ph.D., z Fyzikálního ústavu AV ČR a Centra HiLASE.

Obrovský potenciál

A kde všude tedy tento nový způsob povrchových úprav materiálů nalezne – nebo vlastně již nachází – praktické uplatnění? „Namátkově mohu zmínit například tvorbu antibakteriálních povrchů v medicíně, povrchů pro růst buněk na tělních implantátech, povrchů snižujících tření u obráběcích nástrojů, samočisticích povrchů nebo antireflexních povrchů. V řadě případů se výsledky mé práce v praxi objevují již nyní nebo k tomu mají velmi blízko – například při tvorbě funkčních povrchů zlepšujících tření a efektivnost využití mazadel v jedné německé ocelárně nebo při výrobě nových typů baterií,“ vypočítává Petr Hauschwitz. Úspěšně se rozvíjí i spolupráce s českou firmou Meopta nebo s již zmíněnou izraelskou společností HOLO/OR.

Právě ohromný potenciál funkčních povrchů v podstatě ve všech oblastech lidského života byl tím, co jej na tomto tématu zaujalo a proč se jím začal zabývat už před doktorským studiem. „Zároveň byl jasně viditelný hlavní nedostatek – rychlost a efektivita produkce takových povrchů. Přesně tím se moje práce zabývá. Vedle toho mě samozřejmě naplňuje a baví – nejvíce pak právě to, že řeší reálné problémy a že tato řešení mohou být brzy aplikována v praxi,“ vysvětluje Petr Hauschwitz.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina a Rusko hlásí nálety i další postup ruských sil v Donbasu

Nejméně jednoho mrtvého si vyžádalo ruské bombardování vsi Stepnohirsk v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámily dnes regionální úřady. Ukrajinská obrana v noci sestřelila 47 ze 72 nepřátelských dronů, dalších 24 bezpilotních letounů se zřítilo, tvrdí ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana zničila 13 ukrajinských dronů nad pěti ruskými regiony, uvedlo naopak ruské ministerstvo obrany. Zřejmě kvůli hrozbě dronů úřady v Kazani, Penze, Saransku a Saratově, ležících stovky kilometrů východně od Moskvy, načas přerušily provoz místních letišť. Ruská vojska v bojích na východě Ukrajiny dosáhla dalšího postupu, připouštějí podle médií ukrajinští analytici.

Zemřela Rosita Missoni, průkopnice barevného pleteného designu

Ve věku 93 let zemřela Rosita Missoni, ikonická italská návrhářka a spoluzakladatelka módního domu Missoni. Její jedinečný styl, kombinující geometrické vzory, pruhy a ikonické klikaté motivy, proměnil módní průmysl a vynesl italskou módu na světovou scénu.

EU se bude zabývat zastavením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu

O dopadech zastavení tranzitu ruského plynu do Evropy přes ukrajinské území bude v pátek na svém mimořádném zasedání jednat pracovní skupina pro energetiku v rámci Rady EU, tedy experti z příslušných ministerstev zemí EU či ze Stálých zastoupení při Evropské unii. Jednání pracovní skupiny, která je přípravným orgánem Rady EU, se uskuteční prostřednictvím videokonference. Před drastickými dopady zastavení tranzitu plynu varoval zejména slovenský premiér Robert Fico. Podle zdrojů ČTK by se měla příští týden v úterý konat i schůzka zástupců Slovenska, Evropské komise a Ukrajiny.

Divoká silvestrovská noc v Německu oživila debatu o zábavní pyrotechnice

Bouřlivé oslavy příchodu nového roku oživily v Německu debatu o zábavní pyrotechnice. Zástupce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) na berlínské radnici vyzval ke zpřísnění kontrol na hranicích s Českem a Polskem, aby se napříště zabránilo pašování zakázaných petard do Německa, informovala dnes agentura DPA. Berlínský primátor Kai Wegner vyzval navíc k zpřísnění zákona o zbraních.

Po potopení dvou lodí u pobřeží Tuniska zemřelo 27 migrantů, 83 přežilo

Po potopení dvou lodí u tuniského pobřeží zemřelo 27 migrantů ze subsaharské Afriky, kteří byli na cestě do Evropy. Dalších 83 osob se podařilo zachránit, píše agentura AFP s odvoláním na představitele tuniské civilní obrany.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol už třetím dnem vzdoruje zatčení

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol, kterému byly pozastaveny pravomoci po jeho neúspěšném pokusu zavést na začátku prosince v zemi stanné právo, zůstává ve své rezidenci v Soulu a už třetím dnem vzdoruje zatčení. Svým stoupencům, kteří se kolem jeho domu sešli, v noci na dnešek vzkázal, že bude "bojovat až do konce", napsala agentura AFP.

BOK: Jihokorejskou ekonomiku ohrožuje více Trump než vnitrostátní politické otřesy

Politické otřesy v Jižní Koreji představují ekonomická rizika, brzy však odezní. Za větší hrozbu považuje Korejská centrální banka (BOK) možná cla nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Řekla to členka Rady pro měnovou politiku banky Soohyung Lee. Jihokorejské ministerstvo financí mezitím oznámilo plány na stabilizaci trhů a zvýšení spotřebitelské poptávky.
Reklama

DOPORUČUJEME

Vůdčí role: Globální milníky udržitelnosti společnosti LiuGong v roce 2024 a v budoucnu

Liou-čou (Čína) 2. ledna 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Od průkopnických praktik po významné spolupráce, společnost LiuGong (000528.SZ) trvale prokazuje své odhodlání směřovat k udržitelné budoucnosti....

Společnost Medicilon jmenuje Dr. Lilly Xuovou do funkce technologické ředitelky

Boston 2. ledna 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Medicilon, přední smluvní organizace pro předklinický výzkum (CRO), jmenovala Dr. Lilly Xuovou novou technologickou ředitelkou (CTO). Dr....
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina a Rusko hlásí nálety i další postup ruských sil v Donbasu

Nejméně jednoho mrtvého si vyžádalo ruské bombardování vsi Stepnohirsk v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámily dnes regionální úřady. Ukrajinská obrana v noci sestřelila 47 ze 72 nepřátelských dronů, dalších 24 bezpilotních letounů se zřítilo, tvrdí ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana zničila 13 ukrajinských dronů nad pěti ruskými regiony, uvedlo naopak ruské ministerstvo obrany. Zřejmě kvůli hrozbě dronů úřady v Kazani, Penze, Saransku a Saratově, ležících stovky kilometrů východně od Moskvy, načas přerušily provoz místních letišť. Ruská vojska v bojích na východě Ukrajiny dosáhla dalšího postupu, připouštějí podle médií ukrajinští analytici.

Zemřela Rosita Missoni, průkopnice barevného pleteného designu

Ve věku 93 let zemřela Rosita Missoni, ikonická italská návrhářka a spoluzakladatelka módního domu Missoni. Její jedinečný styl, kombinující geometrické vzory, pruhy a ikonické klikaté motivy, proměnil módní průmysl a vynesl italskou módu na světovou scénu.

EU se bude zabývat zastavením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu

O dopadech zastavení tranzitu ruského plynu do Evropy přes ukrajinské území bude v pátek na svém mimořádném zasedání jednat pracovní skupina pro energetiku v rámci Rady EU, tedy experti z příslušných ministerstev zemí EU či ze Stálých zastoupení při Evropské unii. Jednání pracovní skupiny, která je přípravným orgánem Rady EU, se uskuteční prostřednictvím videokonference. Před drastickými dopady zastavení tranzitu plynu varoval zejména slovenský premiér Robert Fico. Podle zdrojů ČTK by se měla příští týden v úterý konat i schůzka zástupců Slovenska, Evropské komise a Ukrajiny.

Divoká silvestrovská noc v Německu oživila debatu o zábavní pyrotechnice

Bouřlivé oslavy příchodu nového roku oživily v Německu debatu o zábavní pyrotechnice. Zástupce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) na berlínské radnici vyzval ke zpřísnění kontrol na hranicích s Českem a Polskem, aby se napříště zabránilo pašování zakázaných petard do Německa, informovala dnes agentura DPA. Berlínský primátor Kai Wegner vyzval navíc k zpřísnění zákona o zbraních.

Po potopení dvou lodí u pobřeží Tuniska zemřelo 27 migrantů, 83 přežilo

Po potopení dvou lodí u tuniského pobřeží zemřelo 27 migrantů ze subsaharské Afriky, kteří byli na cestě do Evropy. Dalších 83 osob se podařilo zachránit, píše agentura AFP s odvoláním na představitele tuniské civilní obrany.

Klimatické změny ohrožují produkci kávy a živobytí farmářů v Keni

Změna klimatu ohrožuje budoucnost pěstování kávy v Keni. Sucho a nepravidelné srážky, nemoci a škůdci. Farmáři ve východoafrické zemi už tak čelí nejisté situaci kvůli chudobě a extrémně nízkým mzdám, klimatické změny však navíc mohou vést k tomu, že přijdou o živobytí a kavárny ve světě o luxusní kávu, která je považována za jednu z nejlepších na světě.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol už třetím dnem vzdoruje zatčení

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol, kterému byly pozastaveny pravomoci po jeho neúspěšném pokusu zavést na začátku prosince v zemi stanné právo, zůstává ve své rezidenci v Soulu a už třetím dnem vzdoruje zatčení. Svým stoupencům, kteří se kolem jeho domu sešli, v noci na dnešek vzkázal, že bude "bojovat až do konce", napsala agentura AFP.

BOK: Jihokorejskou ekonomiku ohrožuje více Trump než vnitrostátní politické otřesy

Politické otřesy v Jižní Koreji představují ekonomická rizika, brzy však odezní. Za větší hrozbu považuje Korejská centrální banka (BOK) možná cla nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Řekla to členka Rady pro měnovou politiku banky Soohyung Lee. Jihokorejské ministerstvo financí mezitím oznámilo plány na stabilizaci trhů a zvýšení spotřebitelské poptávky.

Izraelský úder na jihu Gazy zabil nejméně deset lidí, uvádějí zdravotníci

Nejméně deset Palestinců zemřelo, když v noci na dnešek izraelský úder zasáhl stanový tábor na jihu Pásma Gazy v oblasti označené dříve Izraelci za humanitární zónu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotníky.

Italské město Milán od Nového roku zakázalo kouření na veřejnosti

Italské hlavní město módy zavedlo od Nového roku zákaz kouření na veřejných prostranstvích pod hrozbou pokuty až 240 eur (zhruba 6000 korun). Výjimku mají pouze elektronické cigarety a izolovaná místa, kde lze kouřit daleko od jiných osob.
Reklama
Reklama