Podle stanice BBC byl jeden z jejích novinářů, Edward Lawrence, v neděli večer zatčen policií na místě protestů v Šanghaji. Zatčení bylo zachyceno na záběrech mobilního telefonu. Informovala o tom agentura Reuters, CNN, BBC a další servery.
Novinář byl již propuštěn, mluvčí BBC ovšem vyjádřil extrémní znepokojení nad zacházením policie a řekl, že byl „policií bit a kopán“.
While Edward Lawrence has since been released, a BBC spokesperson has expressed extreme concern about his treatment, saying he was “beaten and kicked by the police.”https://t.co/68ZGIgoF7E
— CNN (@CNN) November 28, 2022
Nevídané masové protesty
Protesty propukly po celé Číně ve vzácném projevu nesouhlasu proti vládnoucí komunistické straně. Jsou vyvolány hněvem nad stále nákladnější politikou země ohledně nulové tolerance covidu-19.
Mezi tisíci demonstrantů jich mnoho dokonce volalo po odstranění čínského vůdce Si Ťin-pchinga. Ten téměř tři roky dohlíží na strategii masového testování, vynucování lockdownů či karantén hrubou silou a digitálního sledování.
Prohlášení BBC v plném znění: „BBC je extrémně znepokojena zacházením s naším novinářem Edem Lawrenceem, který byl zatčen a spoután, když informoval o protestech v Šanghaji. Před propuštěním byl několik hodin zadržován. Při zatýkání byl policií bit a kopán. Stalo se to, když pracoval jako akreditovaný novinář.“
Prohlášení pokračuje: „Je velmi znepokojivé, že jeden z našich novinářů byl takto napaden při plnění svých povinností. Od čínských úřadů jsme nedostali žádné oficiální vysvětlení ani omluvu, kromě tvrzení úředníků, kteří ho později propustili, že ho zatkli pro jeho vlastní dobro, aby v davu nechytil covid. Nepovažujeme to za věrohodné vysvětlení.“
Vyjádření ministerstva zahraničí
Na pravidelném pondělním tiskovém brífinku mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian uznal zadržení Lawrence. Podle CNN však tvrdil, že se neidentifikoval jako novinář, než ho policie odvedla.
„Čína vždy vítá zahraniční novináře, aby v zemi podávali zprávy v souladu se zákonem. Poskytuje jim asistenci,“ řekl Zhao. „Zároveň by zahraniční novináři měli dodržovat čínské předpisy, když podávají zprávy v Číně.“
„Podle našeho chápání není prohlášení BBC pravdivé. Podle úřadů v Šanghaji dotyčný novinář v té době neprozradil svou novinářskou identitu, otevřeně neukázal svou zahraniční novinářskou kartu,“ řekl Zhao.
„Když k incidentu došlo, pracovníci činní v trestním řízení požádali lidi, aby odešli, a když někteří lidé nespolupracovali, byli z místa činu odvedeni,“ cituje mluvčího agentura Reuters.
Zahraniční reportéři v Číně jsou povinni mít u sebe průkaz vydaný vládou, kterým se identifikují jako akreditovaní novináři, když informují o zpravodajských událostech.
Není jasné, co zatčení předcházelo
Veřejné protesty jsou v Číně mimořádně vzácné. Komunistická strana zpřísnila kontrolu nad všemi aspekty života, zahájila radikální represe proti disentu, vyhladila většinu občanské společnosti a vybudovala technologicky vyspělý dozorčí stát.
Nejméně dva klipy ze zatčení zveřejnil na internetu uživatel Twitteru, který říká, že byl svědkem scény. Jeden klip, natočený shora, ukazuje nejméně čtyři policisty stojící nad spoutaným mužem, jehož tvář je zakrytá.
V druhém záběru muže ve stejném oblečení je jasně identifikovatelná Lawrenceova tvář. Policie ho rychle odvádí pryč a on vykřikne: „Zavolejte hned na konzulát.“
Svědek, který videa sdílel, uvedl, že viděl novináře „obleženého a staženého k zemi několika policisty“. Video dostupné online začíná zatčením novináře, není z něj však jasné, co mu předcházelo.