Novozélandská policie se snaží vypátrat sladkosti obsahující potenciálně smrtelné množství metamfetaminu poté, co je distribuovala charitativní organizace v Aucklandu. Informuje o tom BBC, NBC News a další servery.
Bonbóny napěchované drogou rozdávala charitativní organizace bojující proti chudobě Auckland City Mission jako součást potravinového balíčku. Neziskovka uvedla, že balíček rozdala zhruba 400 lidem. Dodala, že sladkosti daroval anonymně jedním z občanů v zapečetěném maloobchodním balení.
NZ charity unknowingly distributes meth-laced sweets https://t.co/qZufR2NVGT
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 14, 2024
Nejméně tři lidé, včetně jednoho dítěte, následně vyhledali lékařskou pomoc. Nikdo z nich však v současné době není v nemocnici.
„V době distribuce jsme nevěděli, že cucací bonbóny obsahují metamfetamin,“ uvedl mluvčí charity pro BBC.
Podle Novozélandské drogové nadace by každý takový bonbón mít na ulici hodnotu přibližně 1 000 novozélandských dolarů (13 700 korun).
Policie uvedla, že ačkoli se mohlo jednat o náhodu, nikoli o cílenou operaci, nevyvozovala žádné závěry. „Na to je příliš brzy,“ řekl mluvčí.
Charitativní organizace upozornila úřady v úterý poté, co jeden z příjemců upozornil na zvláštní chuť bonbónu s ananasovou příchutí.
Helen Robinson, výkonná ředitelka organizace Auckland City Mission, uvedla, že někteří zaměstnanci charity sladkosti sami vyzkoušeli. „Souhlasili se stížnostmi, začali se poté cítit divně,“ řekla.
Smrtelná dávka drogy
Sladkosti, které byly ještě na místě, pak poslali NZ Drug Foundation na testy, které potvrdily, že vzorky obsahují potenciálně smrtelné množství metamfetaminu. Nadace ve svém prohlášení uvedla, že ve sladkosti zaslané k testování našla asi 3 g metamfetaminu.
„Běžná dávka k požití se pohybuje mezi 10-25 mg. Jeden kontaminovaný bonbon obsahoval až 300 dávek,“ řekla její vedoucí Sarah Helmová. „Požití takového množství drogy je extrémně nebezpečné a může mít za následek smrt,“ dodala.
Metamfetamin může podle nadace způsobit bolest na hrudi, zrychlený tep, záchvaty, hypertermii, delirium a ztrátu vědomí.
Podle ředitelky distribuuje mise ročně přibližně 50 000 potravinových balíčků a do těchto balíčků jsou zahrnuty pouze komerčně vyráběné potraviny.
Policie požádala lidi, kteří mají bonbóny zabelené ve žlutém obalu značky Rinda s příchutí ananasu, aby ji okamžitě kontaktovali. „Je velmi důležité, aby si veřejnost uvědomila, že tyto lízátka představují nebezpečí,“ uvedl na středeční tiskové konferenci detektiv inspektor Glenn Baldwin.
Takové případy potravin s příměsí drog se podle něj staly již dříve. Na vyšetřování, které může nějakou dobu trvat, bude pravděpodobně spolupracovat Interpol.
Pozor na bílé bonbóny
Malajsijská cukrárna Rinda sdělila NBC News, že se dozvěděla, že její výrobky mohly být zneužity ve spojení s nelegálními látkami. „Společnost nepoužívá ani neschvaluje používání jakýchkoli nelegálních drog ve svých výrobcích,“ řekla.
„Budeme úzce spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení a příslušnými orgány, abychom tento problém vyřešili a ochránili integritu naší značky,“ uvedla firma v prohlášení.
Steven Peh, generální ředitel společnosti Rinda, řekl místnímu zpravodajskému webu Stuff NZ, že kontaminované cukrovinky, které viděl na fotografiích, byly bílé, zatímco výrobek společnosti Rinda je žlutý.
Úřady se stále snaží zjistit rozsah šíření nákazy. Zatím bylo nalezeno 16 balíčků. Podle policie by každý balíček mohl obsahovat 20-30 bonbonů, ale přesný počet neznají. Charita kontaktovala až 400 lidí.
Helena Robinson uvedla, že sladkosti se do rukou charity dostaly pravděpodobně zhruba v polovině července. Pro jistotu obvolávají všechny již od 1. července.
Ben Birks Ang, zástupce ředitele NZ Drug Foundation, uvedl, že organizace se domnívá, že se pravděpodobně nejednalo o úmysl. Byl to podle něj spíš omyl v rámci pokusu o pašování drog.
Stále však existují obavy, že by mohly být postiženy i další charitativní organizace. Robinson uvedla, že kontaktovala další charity, aby zkontrolovala, zda se u nich sladkosti nenacházejí.
„Říci, že jsme zdrceni, je naprosto slabé slovo,“ řekla tisku a dodala, že každý pátý obyvatel Nového Zélandu zažívá nedostatek potravin. „Proto je tento incident hluboce znepokojující,“ řekla.