K návratu syrských uprchlíků ze zahraničí zpět do vlasti dnes vyzval nově jmenovaný syrský premiér Muhammad Bašír. Jejich návrat patří mezi tři priority jím vedené přechodné vlády. V rozhovoru s italským listem Corriere della Sera zdůraznil, že vláda bude chránit práva všech obyvatel a všech vyznání.
Přechodná vláda, která má podle úterního prohlášení vládnout do 1. března 2025, má podle Bašíra tři priority. První je zajištění bezpečnosti a stability v zemi, aby se občané „vyčerpaní nespravedlností a tyranií“ mohli vrátit ke svému dennímu životu.
#NSTworld New Syria PM calls for Syrians abroad to returnhttps://t.co/1mTxGa36HT
— New Straits Times (@NST_Online) December 11, 2024
Druhou prioritou je návrat milionů uprchlíků do vlasti, kteří jsou podle Bašíra lidským kapitálem potřebným pro rozvoj země. „Vyzývám všechny Syřany v zahraničí: Sýrie je nyní svobodnou zemí, jež si vydobyla svou hrdost a důstojnost. Vraťte se,“ řekl Bašír v rozhovoru.
Třetí prioritou nové vlády je strategické plánování, které zajistí fungující veřejné služby, jako je přístup k vodě, funkční elektrická síť a dodávky základních potravin, což je v zemi rozdělené a rozvrácené více než deset let trvající válkou náročný úkol.
Premiér v rozhovoru kritizoval terorismus a extremismus některých islamistických skupin a distancoval se od teroristických organizací Al-Káida a Islámský stát (IS). Přechodná vláda podle něj bude založena na islámských principech, a právě proto bude respektovat a chránit práva všech obyvatel a všech vyznání v zemi.
Premiér Bašír také potvrdil vydání zatykačů na zhruba 160 osob spojených s režimem prezidenta Bašára Asada, kteří jsou viněni z porušování lidských práv a válečných zločinů. Zatykače vydal Ahmad Šara, dříve známý především pod svým bojovým jménem Abú Muhammad Džúlání, který je vůdcem islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS).
Režim prezidenta Asada se zhroutil v neděli, islamističtí povstalci z uskupení HTS na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům ofenzivu. Asad funkci prezidenta Sýrie převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládnul od roku 1971.