Novozélandská národní rozhlasová stanice zahájila vyšetřování poté, co zjistila, že řada zpravodajských článků na jejích webových stránkách o ruské invazi na Ukrajinu byla upravena tak, aby představovala „falešný popis událostí“. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.
Radio New Zealand (RNZ), které je financované vládou, ale má redakční nezávislost, do neděle opravilo na svých webových stránkách 15 článků z dubna 2022. Důvodem prý byly „nevhodné editace“. Webové stránky RNZ jsou jedním z nejsledovanějších zpravodajských zdrojů na Novém Zélandu.
The head of New Zealand's public radio station apologized for publishing "pro-Kremlin garbage" on its website. https://t.co/HnVb4Gpdyt
— CBS News (@CBSNews) June 12, 2023
Opravy, které RNZ přidal k příběhům, naznačují, že editace článků změnila původní příběhy tak, aby prezentovaly proruské interpretace některých událostí na Ukrajině jako fakta. Čtrnáct příběhů dodala agentura Reuters a jeden přišel z britské BBC, ukazují odkazy na příběhy.
RNZ v prohlášení uvedlo, že pokračuje v podrobném auditu a analýze všech článků, které mohly být nevhodně upraveny. RNZ je mediálním klientem agentury Reuters. „Reuters problém řešila s RNZ, které zahájilo vyšetřování,“ uvedl mluvčí agentury Reuters.
„Jak je uvedeno v našich podmínkách, obsah agentury Reuters nelze měnit bez předchozího písemného souhlasu. Společnost Reuters je plně odhodlána pokrýt válku na Ukrajině nestranně a přesně, v souladu se zásadami Thomson Reuters Trust.“
Generální ředitel to nazval prokremelským odpadem
Generální ředitel Paul Thompson uvedl, že od pátečního upozornění zaměstnanců již bylo forenzně přezkoumáno asi 250 příběhů. Další tisíce je třeba přezkoumat, píše BBC. Pan Thompson se omluvil posluchačům, čtenářům, zaměstnancům a ukrajinské komunitě. „Je takovým zklamáním, že tento prokremelský odpad skončil v našich příbězích,“ řekl Thompson v programu Nine to Noon. „Je to neomluvitelné.“
Mluvčí novozélandského ministra pro vysílání a média Willie Jackson uvedl, že ministr byl o této záležitosti informován. Radio New Zealand „okamžitě zahájilo vyšetřování“. Také informovalo, že jeden ze zaměstnanců dostal po dobu vyšetřování dovolenou a byl mu odňat přístup k počítačovým systémům.
V sobotu generální ředitel RNZ Paul Thompson oznámil externí kontrolu editačních procesů ve společnosti. Výsledek přezkoumání bude zveřejněn.
Majdan či anexe Krymu
Problém se stal veřejným poté, co byly provedeny změny v článku agentury Reuters z 8. června o používání slova „válka“ v Rusku. Příběh byl upraven na webových stránkách RNZ ve smyslu, že v roce 2014 „byla svržena proruská zvolená vláda během ukrajinské násilné barevné revoluce na Majdanu“. Článek také tvrdil, že „Rusko anektovalo Krym po referendu, protože nová prozápadní vláda utlačovala etnické Rusy na východní a jižní Ukrajině“.
Proruský prezident Viktor Janukovyč byl svržen v roce 2014 během majdanské revoluce. Po měsících protestů vyvolaných jeho nedodržením slibu navázat užší vztahy s Evropskou unií. Desítky demonstrantů byly zabity. Referendum o Krymu považovala Ukrajina a většina západních vlád za podvod. Obvinili také Rusko z použití falešných obvinění z útlaku etnických Rusů. Účelem bylo ospravedlnění promoskevských separatistických skupin vyhlašujících nezávislost na východní Ukrajině.
Opravená verze na webu RNZ obnovila původní znění v příběhu agentury Reuters, který uváděl, že „konflikt na východní Ukrajině začal v roce 2014 poté, co byl proruský prezident svržen v ukrajinské majdanské revoluci a Rusko anektovalo Krym s Ruskem podporovanými separatistickými silami bojujícími proti ukrajinským ozbrojeným silám“.
Rezoluce Valného shromáždění OSN prohlásila referendum na Krymu za neplatné, zatímco Úřad OSN pro lidská práva v roce 2014 uvedl, že etničtí Rusové na Ukrajině nepravdivě tvrdili, že byli napadeni, aby ospravedlnili ruskou intervenci.