Novozélandská premiérka Jacinda Ardern v sobotu uvedla, že zpřísní protiteroristické zákony. Reaguje tak na páteční útok v supermarketu, kde muž pobodal a zranil sedm lidí. Tři z nich jsou v kritickém stavu. Informují o tom světová média.
Na Novém Zélandu došlo v pátek k tragédii, když 32letý srílanský útočník ohrozil a zranil nožem v supermarketu několik lidí. Dle premiérky se muž inspiroval militantní skupinou Islámský stát.
Muž byl v současné době neustále sledován, neboť byl identifikován jako možná teroristická hrozba. Na jeho sledování se podílelo asi 30 lidí. Podle zákona ale již nemohl být držen ve vězení, odkud se na svobodu dostal v červenci.
Policie muže sledovala také ve chvíli, kdy vešel v pátek do supermarketu Countdown v nákupním centru New Lynn v Aucklandu. Myslela si však, že šel nakoupit. To muž prvních deset minut dělal, pak vzal ale vystavený nůž a začal lidi bodat. Policie uvedla, že ho zastřelila do minuty od začátku útoku. Ze sedmi zraněných skončilo pět v nemocnici, tři z nich jsou v kritickém stavu, uvedla premiérka.
Z regálů maloobchodů mizí nože
Obchodní řetězec Countdown v sobotu uvedl, že z volného prodeje stahuje nože a nůžky. Zvažuje dokonce, zdali je bude nadále prodávat. „Chceme, aby se celý náš tým cítil v bezpečí, když přijdou do práce,“ uvedla v mediálním prohlášení Kiri Hannifin, generální manažerka pro bezpečnost. Ostré nože odstranily z regálů dle médií i ostatní řetězce supermarketů.
Jacinda Ardern se v návaznosti na tento incident rozhodla v zemi zpřísnit protiteroristické zákony. „Zavazuji se, že jakmile znovu zasedne parlament, dokončíme tuto práci – to znamená práci na co nejrychlejším přijetí zákona, nejpozději do konce tohoto měsíce,“ sdělila dle agentury Reuters na tiskové konferenci.
Protiteroristická norma kriminalizuje i plánování a přípravy, které by mohly vést k teroristickému útoku. Dle Ardern však nelze předpokládat, že by přísnější pravidla útoku zamezila. „Jednalo se o vysoce motivovanou osobu, která použila návštěvu supermarketu jako záminku k útoku. To je neuvěřitelně těžká situace,“ řekla.
Muž byl v povědomí policie již několik let
Muž se na Nový Zéland dostal již v roce 2011 díky studentskému vízu. Do povědomí policie se dostal o 5 let později, když na sociální síti Facebook vyjádřil sympatie k militantním útokům, násilným válečným videím i komentářům obhajujícím násilný extremismus, píše agentura Reuters. Policie se s ním v uplynulých 5 letech opakovaně pokoušela hovořit.
Ardern uvedla, že kvůli soudnímu příkazu nemůže vysvětlit, proč nebyl útočník deportován. Totožnost zůstává také utajena.