Ceny ropy podle agentury Reuters během dnešního dne mírně klesly. Situaci na trhu uklidnily zmírňující se obavy z eskalace napětí na Blízkém východě a oznámení zvýšení produkce na největším lybijském ropném poli. Ropný trh navíc tlumí slabá poptávka po ropě ze strany Číny, píše list The National.
Ceny ropy v posledních týdnech rostly kvůli obavám z eskalace blízkovýchodního napětí, konkrétně odvetných kroků ze strany Íránu za smrt dvou vysokých představitelů teroristických organizací Hamás a Hizballáh.
K odvetným akcím zatím nedošlo a obavy tak mírně polevily. Úlevu pocítil i globální ropný trh. Ropa Brent se kolem dnešního poledne obchodovala o 1,11 procenta níže za 76,80 dolaru za barel a americká lehká ropa WTI o 1,17 procenta níže za 73,50 dolaru za barel.
Oil extends losses amid easing geopolitical tensions in the Middle East https://t.co/mVn0cn92Mx
— The National (@TheNationalNews) August 20, 2024
Ještě v pondělí se podle Reuters ropa Brent obchodovala za 77,66 dolaru za barel a americká lehká ropa WTI za 74,37 dolaru za barel. „Ropě sotva posílil sentiment díky lepší náladě na trhu,“ uvedla Ipek Ozkardeskaya, hlavní analytička Swissquote.
Pozitivně na trh rovněž zapůsobilo přijetí návrhu na příměří ze strany Izraele, které v pondělí oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Ten se v Izraeli setkal s prezidentem i premiérem ve snaze zajistit hladký průběh mírových rozhovorů.
Libye zvyšuje produkci, Čína snižuje dovoz
Americký prezident Joe Biden nicméně dnes ráno uvedl, že Hamás od mírových rozhovorů odstoupil, což naděje na utichnutí zbraní v Pásmu Gazy zhatilo. Pozitivní zprávy však přišly z Lybie, jež oznámila navýšení produkce ropy na ropném poli Sharara.
Zvýšena byla na 85 000 barelů denně díky přesunu zásobování ropné rafinérie Zawia nacházející se asi 50 kilometrů západně od hlavního města Tripolis, píše The National. Trh navíc ochlazují protivětry z Číny.
Největší světový dovozce ropy čelí slabé domácí poptávce po zboží a zpomalující výrobě v továrnách. Poptávka Číny po ropě klesá, což zmírňuje konkurenční boj, a tedy i ceny. Čínská spotřeba nafty v červnu meziročně klesla o 11 procent na 3,9 milionu barelů denně.