Od září mají mzdy uklízeček, kuchařek či školníků přejít na rozpočty obcí a krajů. Stát obcím slibuje více peněz z rozpočtového určení daní, starostové a odbory se ale obávají, že to nebude stačit. Školy často doplácely na nepedagogické pozice z odměn pro učitele, což už nový systém neumožní.
Ministr školství Mikuláš Bek vysvětlil, že změna má obce přimět efektivněji hospodařit. „Už teď fungují modely, kdy některé služby zajišťují externí firmy, nebo jsou spolufinancované obcí,“ uvedl. Kritici však varují, že reforma přišla příliš rychle a bez detailních propočtů.
Podle sdružení místních samospráv financuje až 70 procent škol mzdy nepedagogů z vlastních zdrojů nebo učitelských odměn. „Muselo by dojít k nárůstu RUD takřka dvojnásobnému, abychom pokryli potřeby našich nepedagogů,“ řekla Novinkám Jana Servusová z Učitelské platformy.
Odbory situaci sledují s rostoucími obavami. „Chybějí nám propočty a analýzy. Zatím vše nasvědčuje tomu, že peněz nebude dostatek,“ řekla iDNES.cz místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Odbory také sbírají podpisy pod petici za zachování současného systému.
Reforma zahrnuje i změny v rozdělování peněz na pomůcky či výlety, což podle serveru Novinky.cz znamená další zátěž pro obce. Ředitelé upozorňují, že rozpočty mnoha menších měst a vesnic nejsou na podobnou odpovědnost připraveny.
Starostové a asociace krajů požadují od vlády zpomalení procesu. „Není možné dělat tak zásadní změny tímto způsobem,“ uvedl podle Novinky.cz Radim Holiš z Asociace krajů. Vláda však plán hájí s tím, že nová pravidla zlepší hospodaření škol.