Jaký mají srážky vliv na vývoj horských krajin je široce diskutované téma mezi geology. Nový výzkum vedený University of Bristol a publikovaný v Science Advances ukazuje, jak se vrcholy a údolí po miliony let působením deště vyvíjely.
Studie byla zaměřena na oblast středních a východních Himalájí. Ta se totiž stala jednou z nejvíce vzorkovaných krajin pro studium míry eroze. Vědci zde spočítali erozní rychlosti z celého pohoří a porovnali je s odchylkami říční strmosti a dešťových srážek.
„Testovali jsme širokou škálu numerických modelů, abychom reprodukovali pozorovaný vzorec rychlosti eroze napříč Bhútánem a Nepálem. Nakonec pouze jeden model dokázal přesně předpovědět naměřené rychlosti eroze,“ uvedl pro Science Daily hlavní autor studie Dr. Adams.
Tento model vědcům poprvé umožňuje kvantifikovat, jak srážky ovlivňují míru eroze v členitém terénu. Díky tomu tak mohou do budoucna vědci poskytnout pohled na rizika jako jsou sesuvy půdy, které ovlivňují miliony lidí, kteří žijí v horách a na jejich úpatí.
Tato zjištění také mohou ukázat možný dopad změny klimatu na krajinu.