Země po celém světě postupně odpočítávaly vstup do nového roku, který uvítaly ve velkém stylu oslavami v ulicích i dechberoucími ohňostroji. Napsaly o tom server ITV News nebo agentura AP.
Letošní oslavy nicméně byly poznamenány probíhajícími válečnými konflikty, které zvýšily napětí v mnoha částech světa. Některá města se rozhodla zavést přísnější bezpečnostní opatření nebo novoroční akce úplně zrušit, upozornil server ITV News.
Jako první přivítal Nový rok ostrovní stát Kiribati v Tichomoří, který zahájil oslavy o hodinu dříve než sousední Nový Zéland. V Austrálii byla pyrotechnická show soustředěna kolem slavné Opery v Sydney a přístavního mostu, přičemž ji sledovalo více než milion lidí, napsala agentura AP.
V New Yorku pak Američané oslavili příchod roku 2024 o 16 hodin později. Právě tam pracovaly na zajištění bezpečnosti tisíce policistů. Metropole byla v posledních týdnech téměř denně svědkem protestů vyvolaných válkou mezi Izraelem a Hamásem.
Příchod nového roku v Evropě
Po celé Francii bylo rozmístěno kolem 90 tisíc policistů a příslušníků bezpečnostních složek, mimo jiné podél třídy Champs-Elysées, kde lidé sledovali vícerozměrnou světelnou show promítanou na Vítězný oblouk. Ta představila historii Paříže a sporty, které jsou v nabídce letních olympijských her, jež se ve městě letos uskuteční.
V Londýně noční oblohu nad Temží rozzářil tradiční ohňostroj.
Berlínská policie v pondělí uvedla, že během novoročních oslav v německé metropoli zadržela několik set lidí. Policejní mluvčí Anja Dierschke dle serveru DW uvedla, že 54 policistů bylo zraněno, z toho 30 zábavní pyrotechnikou. Navzdory vysokému počtu zatčených úředníci přesto označili operaci za úspěšnou a noc za klidnější než tu loňskou.
Oslavy v Asii
V Číně se slavilo relativně v tichosti, neboť většina velkých měst zakázala ohňostroje z důvodu bezpečnosti a znečištění. V Pekingu se i tak lidé sešli v ulicích, umělci tančili v barevných kostýmech, zatímco v Čchung-čchingu dav vypouštěl balónky s přáním.
Parádní show byla k vidění v Singapuru, Thajsku nebo na Filipínách. Při příležitosti silvestrovských oslav v Dubaji se rozzářila také nejvyšší budova světa Burdž Chalífa.
Jižní Amerika vítala rok 2024 na plážích
Na pláži Copacabana v brazilském Riu de Janeiru se za mírného mrholení shromáždily asi dva miliony lidí. Pyrotechnická show na jednom z nejoblíbenějších míst pro silvestrovskou noc na světě trvala asi 12 minut.
Jako poslední vstoupily do roku 2024 Bakerův ostrov a Howlandův ostrov, které leží v Tichém oceánu a jsou neobydlené.