Vědci z Oxfordské univerzity objevili gen, který zdvojnásobuje riziko plicního selhání a smrti na covid. Má ho v sobě 60 procent obyvatel jižní Asie a 15 procent Evropanů. Píše o tom BBC.
Studie zveřejněná v časopise Nature naznačuje, proč jsou některé jihoasijské komunity v Británii více ohrožené covidem. Zcela to ale nevysvětluje.
Na základě předchozích genetických prací vědci použili kombinaci umělé inteligence a nové molekulární technologie, aby přesně určili gen – nazvaný LZTFL1 – zodpovědný za zvýšené riziko. Odhadují, že riziková verze genu je přítomna přibližně u 2 % lidí afrokaribského původu a u 1,8 % lidí východoasijského původu.
Vedoucí výzkumu profesor James Davies uvedl, že objev, že rizikový gen nepostihuje všechny populace stejně, je velmi důležitý. Řekl však, že k individuálnímu riziku každého člověka přispívá složitá kombinace faktorů, mezi něž patří zejména věk. Dodal, že i socioekonomické faktory jsou pravděpodobně také důležité pro vysvětlení, proč byly některé komunity pandemií postiženy obzvláště těžce.
Očkování by podle výzkumníků mělo riziko tohoto genu významně snížit. „Přestože genetiku změnit nemůžeme, naše výsledky ukazují, že z očkování budou mít prospěch zejména lidé s rizikovějším genem,“ řekl Davies.
Vědci se domnívají, že riziková verze genu zvyšuje náchylnost plic k infekci koronavirem. Předpokládají, že rizikový gen vyřazuje klíčový ochranný mechanismus, který plicní buňky normálně používají k obraně před covidem. Když se tyto buňky dostanou do kontaktu s koronavirem, jednou z jejich obranných strategií je proměna v méně specializované buňky a menší vstřícnost vůči viru.
Gen ovlivňuje plíce, ne imunitu
Tento proces „despecializace“ snižuje množství klíčového proteinu zvaného ACE-2 na povrchu buněk. Protein je klíčový pro přichycení koronaviru k buňkám. U lidí s rizikovou verzí genu LZTFL1 však tento proces nefunguje tak dobře a plicní buňky zůstávají zranitelné vůči invazi viru.
Podle vědců je významné, že příslušný gen ovlivňuje plíce, ale nemá vliv na imunitní systém. To zřejmě znamená, že vysoce ohrožení lidé mohou stále získat imunitní ochranu díky vakcíně.
Vědci doufají, že tento objev pomůže k vytvoření nových léků na míru, které se zaměří na plíce. Současná léky na covid se zaměřují především na posilování imunitního systému, to jsou například přípravky na bázi monoklonálních protilátek.