Japonská nezisková organizace ZERI se rozhodla přemístit soukromý pavilon Blue Ocean Dome, který bude vystaven na japonské mezinárodní výstavě v Ósace, do Maledivské republiky po skončení výstavy. Informuje portál JBpress.
Blue Ocean Dome navrhl světoznámý architekt Šigeru Ban. Jeho konstrukce využívá papírové trubky, materiály integrované do bambusu a stavební materiály z uhlíkových plastů, které ztělesňují závazek společnosti ZERI Japan k udržitelnosti a představují novou architektonickou inovaci, která je „pevná a lehká“.
Tato novinka je první svého druhu na světě a ukazuje směr budoucnosti architektury v dnešní společnosti, kde se zvyšuje poptávka po podpoře oběhového hospodářství a ESG. Filozofie designu Všeobecné světové výstavy Expo 2025, jejímž cílem je realizovat efektivní využívání zdrojů a udržitelné řízení výstavy, je rovněž v souladu s praktickou realizací filozofie této globální akce.
V Maledivské republice se plánuje přemístění areálu do projektu výstavby mořského letoviska, jehož architektonický návrh má na starosti rovněž Šigeru Ban. V současné době se s příslušnými úřady a dalšími zainteresovanými stranami ladí podrobnosti.
„Pro společnost ZERI JAPAN je velkým potěšením, že Modrý oceánský dóm, který na výstavě v Ósace informuje celý svět o udržitelném využívání mořských zdrojů a ochraně mořských ekosystémů a inspiruje mezinárodní společenství a lidi ke změně jejich chování, bude po skončení výstavy znovu použit v ostrovním státě Maledivy. Doufáme, že se stane odkazem výstavy Expo 2025 jako modrá inovace Japonska pro svět,“ uvedli zástupci společnosti.
ZERI Japan byla založena v roce 2001 jako nezisková organizace s cílem realizovat recyklační společnost prostřednictvím zvyšování povědomí a praktického environmentálního vzdělávání a budování průmyslových klastrů v Japonsku, počínaje konceptem výzkumu a iniciativ s nulovými emisemi (ZERI). Ten spočívá v recyklaci a opětovném využívání zdrojů a energie a ve snižování množství odpadu téměř na nulu. Na Expo představuje pavilon na téma udržitelného využívání mořských zdrojů a ochrany mořských ekosystémů s cílem realizovat Ósackou vizi modrého oceánu, která byla vyhlášena na summitu G20 v Ósace v roce 2019. Jejím cílem je snížit do roku 2050 znečištění způsobené plastovým odpadem na nulu.