Nevládní organizace Cool Earth v centrálním Peru spustila pilotní projekt zaručeného základního přijmu pro domorodce výměnou za udržitelnější život. Místním komunitám posílá peníze, aby otestovala, zda snížením chudoby odstraní podněty k odlesňování. Informuje o tom indická redakce Business Insider.
Projekt Cool Earth ve skutečnosti trvá už od loňského listopadu. Zapojilo se celkem 188 domorodců ze tří komunit v centrálním Peru. Každý z nich denně obdrží 8,6 peruánských solů, což odpovídá 2,30 dolaru, tedy zhruba 55 korunám.
Projekt potrvá tři roky a celkem se vyplatí 310 000 dolarů. Myšlenka je podle Business Insider taková, že zaručený příjem nebude motivovat místní k zapojení do aktivit přispívajícím k degradaci deštného pralesa.
Chudoba je jednou z hlavních příčin odlesňování, věří Isabel Felandro, vedoucí programu Cool Earth. „Tyto komunity čelí mnohým výzvám, pokud jde o hrozby, jako jsou nezákonné odlesňování, ilegální těžba a aktivity drogových kartelů.“
Upozornila, že nedostatek peněz vyvolává u rodin strach o děti, což v mnoha případech vede k zoufalým činům – třeba k prodeji svého pozemku těžařům. „Pokud nemáte na to, abyste své dítě poslali do nemocnice, co uděláte?“ řekla Felandro.
Efekt může být opačný
Zmíněná částka by sice byla v Evropě nebo USA bezvýznamná, v případě peruánských domorodých komunit však může mít obrovský dopad, vysvětlila Felandro. Mohou kupovat jídlo a pronajímat dodávky pro převoz dětí do vzdálených škol.
Univerzální příjem není nic nového, podobné projekty ve světě se však zaměřují na sociální a ekonomické oblasti. Cool Earth je první organizací testující pozitivní dopady zaručeného příjmu na životní prostředí. Není to přitom poprvé, co platila domorodcům.
Hotovost poskytovala komunitám posledních 17 let nejen v Amazonii, ale také v Kongu a Nové Guinei. Například v jednom experimentu sledovala, za co se domorodci rozhodli své získané peníze utratit, píše Business Insider.
Skutečná účinnost zaručeného příjmu se teprve zkoumá. Johan Oldekop, akademik specializující se na životní prostředí na Manchesterské univerzitě ve Velké Británii, deníku The Guardian přiznal pochybnosti o tomto projektu.
Oldekop ocenil snahu podporovat domorodé komunity a životní prostředí, obává se však, že zaručený příjem povede k pravému opaku, kdy rodiny peníze raději využijí k rozšiřování pozemků, což logicky povede k odlesňování.