Klimatické změny, jejich důsledky a rostoucí výskyt extrémních jevů patří mezi největší výzvy současné doby. Podle vědců může rok 2025 znamenat klíčový bod zlomu – období, kdy se projevy změn stanou ještě zřetelnějšími a dopady závažnějšími. Jaké scénáře nám vědecké výzkumy předkládají? A co můžeme udělat, abychom tyto výzvy zvládli?
Vědecké scénáře: Co nás čeká?
Odborníci se shodují, že intenzita klimatických extrémů, jako jsou vlny veder, sucha, povodně nebo hurikány, bude nadále narůstat. Světová meteorologická organizace (WMO) varovala, že poslední roky byly jedněmi z nejteplejších v historii měření, a očekává se, že tento trend bude pokračovat.
Pokud budou emise skleníkových plynů pokračovat v současném tempu, do roku 2025 by teploty mohly překročit průměrný globální nárůst o 1,5 °C oproti předindustriální éře, což je klíčová hranice stanovená Pařížskou dohodou.
Toto oteplení s sebou přinese řadu problémů: častější požáry v lesních oblastech, rychlejší tání ledovců a stoupající hladinu moří. Podle některých modelů by například mohlo být ve Střední Evropě běžné, že letní teploty dosáhnou až 40 °C, což povede k extrémnímu zatížení ekosystémů i lidské společnosti.