Zatímco miliony lidí čekají na vakcínu proti novému koronaviru v naději na návrat k normálnímu životu, v kyberprostoru se už objevují podvodníci. Ti prostřednictvím e-mailů a chatovacích aplikací začali nabízet očkování za peníze. Důvěřivé zákazníky varuje agentura Reuters.
Vykutálení podvodníci chtějí vydělat na zoufalství lidí. Na online fórech na internetu, především v jeho „temném“ zákoutí na darknetu, se šíří nabídky na očkování za „pouhých“ sto padesát dolarů. E-maily a zprávy na aplikacích typu Telegram zase slibují umožnění očkování v přednostním termínu na „utajených“ seznamech, stačí se jen kdesi registrovat.
Před podvodníky už varuje i FBI a Interpol, podle nich mohou falešné nabídky léků a vakcín ohrozit lidské zdraví a možná i životy. Někteří podvodníci ale tímto způsobem pouze sbírají po síti data uživatelů, aby je mohli v budoucnu zneužít.
Počet internetových domén, které v sobě obsahují slova „vakcína“ a „covid“, se od října do listopadu zdvojnásobil na téměř 2500. Uvedla to společnost Recorded Future, která pomáhá odhalovat podvodníky co zneužívají koronavirovou krizi. „Mnohé z těchto domén jen chtějí, aby se tam lidé registrovali. Některé ale nutí lidi, aby v dobré víře klikali na nebezpečné stránky,“ řekla Reuters ředitelka společnosti Lindsay Kayeová. Doplnila, že její tým, který monitoruje i darknet – tedy sítě, kam se uživatel dostane jen pomocí speciálních browserů a na nichž se často distribuuje ilegální obsah – zatím nenarazil na to, že by se někde ilegálně distribuovala skutečná vakcína.
Je libo vakcínu nebo kokain?
Přitom ale na darknetovém fóru Agharta lze najít nabídky na falešnou vakcínu hned vedle opiátů, kokainu, „zaručeně nerozpoznatelných falešných bankovek“ a střelných zbraní. Na jiné stránce zase nabízel zaručenou vakcínu proti koronaviru obchodník, který o sobě tvrdil, že pracuje přímo ve virové laboratoři ve Wu-chanu.
Na sociální síti Telegram, která se používá na mobilních telefonech jako chatovací aplikace, filutové nabízeli několik zjevně falešných očkovacích látek. Vakcínu od společnosti Moderna za 180 dolarů, od firmy Pfizer/BioNTech za 150 dolarů, AstraZeneca by přišla na 110 dolarů. Některé z těchto látek nebyly doposud oficiálně schválené.
Společnost Pfizer, jejíž vakcínu už některé země používají k očkování, včetně zemí EU, uvedla, že podnikla kroky k tomu, aby obchodníci s falešnými očkovacími látkami byli rychle vystopováni. „Nikdo by si neměl shánět vakcínu na internetu, protože žádná vakcína se online sehnat nedá. Očkování je možné pouze v certifikovaných očkovacích centrech a v příslušných zdravotnických zařízeních,“ citovala Reuters mluvčí Pfizeru.
Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb a FBI vyzvaly lidi, aby podvodné nabídky prodeje vakcín na internetu nahlašovali.