Podle čísel zveřejněných ve středu odlesňování Amazonského pralesa v meziročním srovnání viditelně zpomalilo. Minulý rok přitom ještě dosahovalo patnáctiletého maxima. Nadějí do budoucna je staronový prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který sklidil pozitivní reakce na COP27. Ten již v minulosti destrukci pralesa výrazně omezil. Napsal o tom web Voa News.
Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE), který monitoruje kondici přírody družicemi, zveřejnil údaje o stavu Amazonského deštného pralesa. A přinesl ekologům dobré zprávy. Odlesňování v pralese během v meziročním srovnání zpomalilo o 11 procent.
Amazonský prales ztratil během 12 měsíců od srpna 2021 do července 2022 oblast o zhruba 11 600 kilometrech čtverečních, což odpovídá rozloze Kataru. Minulý rok zničila lidská činnost asi 13 000 kilometrů čtverečních pralesa.
Deforestation in the Brazilian Amazon slowed slightly last year, a year after a 15-year high, according to closely watched numbers published Wednesday. The data was released by the National Institute for Space Research. https://t.co/elooJlsbBJ
— AP Climate (@AP_Climate) December 1, 2022
Odlesňování Amazonského pralesa původně nepřesahovalo 10 000 kilometrů čtverečních. Pak se však chopil moci krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro, upozornil server Voa News. Pod jeho vládou vzrostla míra odlesňování o 60 procent a minulý rok dosáhla 15letého maxima.
Kácení a pálení stromů nejsou ušetřeny ani chráněné oblasti. Nezisková organizace Amazon Institute of People and the Environment zjistila odlesňování v oblasti Paru na ploše dvou kilometrů čtverečních jen v říjnu.
„V posledních letech odlesňování proniklo do chráněných oblastí, kde dříve nedocházelo téměř k žádné destrukci,“ řekla Jacqueline Pereira, výzkumnice z Amazonského institutu. „V oblasti Paru způsobuje tuto destrukci pronájem půdy pro pěstování plodin sóji a dobytek,“ vysvětlila situaci Pereira.
Naděje přichází s novým prezidentem
Jedna oblast nehledě na zpomalení odlesňování zrychlila. Kácení stromů v části pralesa ve státě Amazonas meziročně vzrostlo o 13 procent. V této oblasti totiž probíhají práce na 400 kilometrů dlouhé silnici, která má spojit severozápadní město Manaus s většími městy na jihu.
Ekologové a vědci Bolsonoara dlouhodobě kritizují za cílenou politiku odlesňování a přednost zisku před životním prostředím. Jeho administrativa oslabila moc úřadů pro životní prostředí a podpořila legislativy zbavující půdu ochrany.
Cíle ekonomického rozvoje vedly ke snaze obsadit území řídce osídlených domorodými kmeny, které jsou od té doby utlačovány. Bolsonarův přístup rovněž nepřímo vyzval k činnosti ekologické zločince, kteří jsou zodpovědní za ilegální těžbu v pralese.
V lednu do prezidentského úřadu nastoupí nový prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který tuto funkci vykonával v letech 2003 až 2010. Za jeho vlády odlesňování v Brazílii prudce kleslo a očekává se, že i tentokrát dostojí svým slibům a proti destrukci Amazonského pralesa zakročí.
Lula na klimatickém summitu COP27, na němž se podle BBC News stal superhvězdou, slíbil zastavení odlesňování Amazonského pralesa a ochranu pro jeho domorodé obyvatelstvo. Také rázně zakročí proti ekologickým zločincům. Nejprve se však v rozdělené zemi musí prosadit. Největší boj jej přitom čeká v samotném kongresu.